Raport Białoruś

Białoruś: eksperci MAEA sprawdzą elektrownię w Ostrowcu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:30
Misja ma na celu potwierdzenie gotowości przedsiębiorstwa Białoruska Elektrownia Atomowa jako organizacji eksploatującej do rozpoczęcia użytkowania siłowni i dalszej bezpiecznej eksploatacji bloków energetycznych – przekazała BiełTA, powołując się na służbę prasową ministerstwa energetyki. 
Audio
  • MAEA sprawdza białoruską elektrownię. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Paulmart

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej sprawdzają pod względem bezpieczenśtwa budowaną elektrownię atomową w Ostrowcu, na Białorusi. Uruchomienie pierwszego bloku siłowni planuje się na koniec tego roku.  

Białoruskie Ministerstwo Energetyki poinformowało, że członkowie misji mają ocenić, czy bloki energetyczne są bezpieczne i czy elektrownię można oddać do użytku. Eksperci sprawdzają m.in. przeszkolenie personelu w postępowaniu w przypadku sytuacji awaryjnych.  

Jak podała agencja, specjaliści mają ocenić takie aspekty, jak zarządzanie przedsiębiorstwem, eksploatacja elektrowni i jej obsługę techniczną, wsparcie techniczne eksploatacji, przeszkolenie i kwalifikacje personelu, ochronę radiologiczną, zarządzanie w sytuacji awaryjnej, a także planowanie i reagowanie w razie takiej sytuacji. 

Misja ekspertów MAEA potrwa do 22 sierpnia.  

Misja Pre-OSART (Operational Safety Review Team – grupy przeglądu bezpieczeństwa operacyjnego) jest przeprowadzana przez MAEA w nowych elektrowniach atomowych przed załadunkiem paliwa jądrowego. 

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której władze określają ją jako rosyjski projekt geopolityczny. Siłownia powstaje w odległości ok. 50 km od litewskiej stolicy.

Pierwszy blok ma być uruchomiony w tym roku

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w grudniu 2019 r., drugi - latem 2020 r.  

Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. 

PAP/IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
rozwiń zwiń