X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś nie chce politycznego kredytu z Rosji. Wolałaby z Chin

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 20:00
Białoruskie władze nie chcą "politycznego kredytu" z Rosji. Mińsk ma nadzieję na otrzymanie podobnej wielkości finansowania z Chin. Minister finansów Białorusi Maksim Jermałowicz powiedział dziennikarzom, że jego kraj nie prowadzi z Rosją rozmów na temat kredytu w wysokości 600 milionów dolarów i dodał, że nie ma zapotrzebowania na "polityczne kredyty". 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / crystal51

Minister mówił, że Białoruś ma zapewnione źródła finansowania na ten rok i jasność co do przyszłego roku. Mińsk ma nadzieję, że otrzyma kredyt z Chin o równowartości około 500 milionów dolarów.

CZYTAJ TAKŻE
rumi
Nie przez okupację, ale przez integrację. Tak mogłaby zniknąć Białoruś?

Gazeta internetowa "Nawiny" pisze, że w lutym Białoruś zwróciła się do Rosji o udzielenie kredytu w wysokości 600 milionów dolarów na sfinansowanie wcześniejszych zobowiązań. Tymczasem kilka dni temu minister finansów Rosji Anton Siłuanow dał do zrozumienia, że jego przyznanie będzie uzależnione od postępów integracji Białorusi i Rosji.

"Nie uwzględniamy kredytu od Rosji jako źródła finansowania"

- Nie uwzględniamy kredytu od Rosji jako źródła finansowania, w związku z tym nie prowadzimy rozmów na temat tego kredytu. Nie wnioskowaliśmy do strony rosyjskiej o ten kredyt i nie liczymy na niego  – oświadczył Jermałowicz, cytowany przez agencję BiełTA.

Według ministra Białoruś ma zapewnione źródła finansowania na bieżący rok i „jasność co do źródeł finansowania w 2020 roku”. „Dlatego absolutnie nie ma zapotrzebowania na jakiekolwiek kredyty polityczne” – dodał.

Jermałowicz powiedział, że Mińsk liczy na otrzymanie jeszcze w tym roku kredytu z Chin o równowartości 500 mln dol.

19 października minister finansów Rosji Anton Siłuanow oświadczył, że Moskwa może w ogóle nie udzielić Białorusi wartego 600 mln dol. kredytu, o którym wcześniej toczyły się rozmowy. Dodał wtedy, że kredyt nie jest związany z prowadzonymi przez państwa negocjacjami na temat pogłębionej integracji.

Mińsk starał się o ten kredyt od Rosji, by spłacić swoje wcześniejsze zobowiązania wobec sojusznika. Wstępna decyzja rosyjskiego rządu w tej sprawie zapadła w kwietniu br.

W czerwcu białoruski minister finansów mówił, że „Rosja łączy przyznanie Białorusi kredytu w wysokości 630 mln dol. z procesami integracyjnymi”.

Moskwa nalega na „pogłębianie integracji” i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla Białorusi od realizacji zapisów umowy z 1999 roku o powstaniu państwa związkowego.

Program integracji Białorusi i Rosji parafowali wstępnie szefowie rządów 6 września. Po uzupełnieniu ogólnego programu o sektorowe „mapy drogowe” ma on być w grudniu zatwierdzony przez prezydentów obu krajów, Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina.

Plany integracyjne niepokoją wielu ekspertów w Mińsku. Obawy budzi także fakt, że parafowany przez rządy program integracji nie został opublikowany.

IAR/PAP/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfederacja z Rosją? Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:00
Rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki zaprzeczyła, jako Białoruś i Rosja miały w najbliższym czasie stworzyć konfederację. Napisała dziś o tym rosyjska gazeta "Kommiersant" - po analizie programu znacznego pogłębienia integracji między obu państwami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń