X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Prezes banku Białorusi: z Rosją harmonizujemy polityką monetarną

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:00
- W ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej toczą się rozmowy na temat utworzenia wspólnego rynku, ale nie ma mowy o żadnych ponadnarodowych walutach – powiedział w piątek w Mińsku prezes Banku Narodowego Białorusi (NBRB) Paweł Kałaur. Powiedział jednak, że planuje się unifikację polityki monetarnej. - Umówiliśmy się z Bankiem Centralnym Rosji, że przeprowadzimy harmonizację polityki monetarnej w ramach mapy drogowej - mówił.
Rubel białoruski
Rubel białoruski Foto: Shutterstock.com

Według Kałaura spekulacje na temat wprowadzenia możliwej wspólnej waluty Białorusi, Rosji i Kazachstanu „nie mają podstaw”, ale niepokoją społeczeństwo i wpływają na oczekiwania inflacyjne i dewaluacyjne.

- Takie wypowiedzi nie mają żadnych podstaw. W ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej rozpatrujemy kwestię utworzenia wspólnego rynku, nie toczy się rozmowa o jakichkolwiek walutach ponadnarodowych – powiedział Kałaur, którego cytuje gazeta internetowa „Nasza Niwa”. Prezes NBRB wypowiadał się w piątek w kuluarach konferencji gospodarczej Październikowe Forum Gospodarcze.

CZYTAJ TAKŻE
rumi
Nie przez okupację, ale przez integrację. Tak mogłaby zniknąć Białoruś?

Kałaur powiedział również, że w ramach pogłębiania integracji Białoruś i Rosja planują unifikację polityki monetarnej.

- Umówiliśmy się z Bankiem Centralnym Rosji, że przeprowadzimy harmonizację polityki monetarnej w ramach mapy drogowej (będącej elementem programu) pogłębionej integracji. W związku z tym NBRB planuje od 1 stycznia 2021 r. przejść na reżim sterowania inflacją – powiedział Kałaur.

Jak dodał, w Rosji taki instrument już działa, na Białorusi jeszcze nie. Drugim elementem tego planu jest przejście na płynny kurs rubla białoruskiego.

Białoruś i Rosja negocjują obecnie sektorowe mapy drogowe

Białoruś i Rosja negocjują obecnie sektorowe mapy drogowe w ramach pogłębionej integracji, na którą nalega Moskwa, powołując się na umowę o utworzeniu państwa związkowego (Białorusi i Rosji) z 1999 r.

Część ekspertów obawia się, że Kreml dąży w ten sposób do instytucjonalnego zwiększenia swojej kontroli nad Białorusią.

Program pogłębienia integracji wraz z mapami drogowymi ma być – według zapowiedzi – zatwierdzony przez prezydentów 8 grudnia.

Portal Naviny.by przypomina, że prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina mówiła w czerwcu, że rozmowy na temat wspólnej waluty Rosji i Białorusi toczą się, jednak na bardzo „wstępnym etapie”.

- W umowie związkowej była mowa o możliwym przejściu na wspólną walutę. Ale powiem jeszcze raz: jesteśmy dopiero na wstępnym etapie dyskusji i oczywiście na razie nie ma mowy o tym, by rozszerzyć to na inne kraje EUG – mówiła Nabiullina. Do EUG oprócz Rosji, Białorusi i Kazachstanu należą także Armenia i Kirgistan.

Wiceprezes NBRB Siarhiej Kaleczyc mówił z kolei w lipcu, że „rozmowy mogą toczyć się na różne tematy, ale to nie oznacza, że jutro wprowadzimy wspólną walutę”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfederacja z Rosją? Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:00
Rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki zaprzeczyła, jako Białoruś i Rosja miały w najbliższym czasie stworzyć konfederację. Napisała dziś o tym rosyjska gazeta "Kommiersant" - po analizie programu znacznego pogłębienia integracji między obu państwami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń