Raport Białoruś

Białoruś: władze utajniają rozmowy o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 12:30
Korespondencja rządu Białorusi z innymi instytucjami dotycząca programu pogłębienia integracji z Rosją została utajniona – poinformowali w poniedziałek aktywiści kampanii Świeży Wiatr, powołując się na pismo ministerstwa gospodarki. Powołali się na oficjalną odpowiedź ministerstwa gospodarki na ich apel o upublicznienie treści „programu działań” i map drogowych integracji z Rosją.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

- Korespondencja dotycząca programu działań w ramach realizacji Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego i sektorowych map drogowych posiada klauzulę do użytku służbowego – poinformowali w oświadczeniu cytowanym przez portal Naviny.by aktywiści inicjatywy społecznej Świeży Wiatr.

TYLKO U NAS
łukaszenka free 1200.jpg
Czego boi się Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o tym, jak wprawiano w ruch relacje z Białorusią

Powołana niedawno grupa Świeży Wiatr domaga się przejrzystych informacji na temat toczących się obecnie negocjacjach Białorusi i Rosji o pogłębionej integracji. Według nich ustalenia te mogą potencjalnie zagrażać białoruskiej suwerenności i powinny być publicznie dostępne.

W swojej odpowiedzi na apel aktywistów i "masowe wnioski o podobnej treści” ministerstwo wskazało, że parafowany przez rządy obu krajów program działań ma charakter roboczy, w związku z czym "nie można go przedstawić jako pełnej i aktualnej informacji".

- Ponadto pragniemy zaznaczyć, że prośba dotycząca udostępnienia map drogowych nie może być zrealizowana, m.in. dlatego, że 6 września 2019 r. mapy drogowe nie były podpisywane ani parafowane – czytamy w załączonym skanie dokumentu.

Moskwa nalega na "pogłębianie integracji” i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla Białorusi od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r.

Parafowany program integracji

6 września program integracji Białorusi i Rosji parafowali wstępnie szefowie rządów obu krajów. Jego treści nie ujawniono. Po uzupełnieniu ogólnego programu o 31 sektorowych „map drogowych” ma on być w grudniu zatwierdzony przez prezydentów obu krajów, Aleksandra Łukaszenkę i Władimira Putina.

- Innymi słowy – pisze w oświadczeniu kampania Świeży Wiatr – według ministerstwa gospodarki zapoznanie się przez obywateli z treścią podpisanych dokumentów może "zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu Białorusi, porządkowi publicznemu, moralności, prawom, swobodom i interesom osób fizycznych, ich honorowi i godności, życiu prywatnemu i rodzinnemu, a także prawom i interesom osób prawnych".

Powyższy cytat to fragment definicji prawnej dotyczącej „informacji służbowej, której rozpowszechnianie jest ograniczone”.

Aktywiści organizacji zapowiedzieli, że zaskarżą stanowisko ministerstwa w sądzie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: moglibyśmy sprowadzać ropę przez Polskę i kraje bałtyckie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 09:00
O możliwości sprowadzania ropy alternatywnymi wobec rosyjskich trasami – przez Polskę i kraje bałtyckie - mówił w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. W ten sposób odniósł się do problemów w negocjacjach gospodarczych z Moskwą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

B. rosyjski wiceminister, opozycjonista: jest ryzyko połknięcia Białorusi, ale to nie Krym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:59
- Z jednej strony establishment w Rosji jest zły, że pieniądze płyną, a Łukaszenka robi co chce. Z drugiej strony wielu uznaje dotacje dla Białorusi za denerwujące obciążenie. Do tego nadmierna agresja w relacjach z Łukaszenką może Putina zbyt wiele kosztować – mówił portalowi PolskieRadio24.pl opozycjonista, kiedyś wiceminister energetyki, Władimir Miłow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego boi się Aleksander Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o rozmowach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:52
- Wprawiałem w ruch proces wznowienia relacji USA-Białoruś -  akredytacji attaché wojskowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl były urzędnik Pentagonu Michael Carpenter. - Kiedy po raz pierwszy udałem się do swoich szefów w Pentagonie i powiedziałem, że powinniśmy poświęcać znacznie więcej uwagi Białorusi, nie wyglądało na to, że przyczyny takich propozycji są dla nich oczywiste - wspomina. 
rozwiń zwiń