Raport Białoruś

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi: zdecydowaliśmy się na rosyjskie myśliwce zamiast bazy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:00
- Białoruś podjęła decyzję o kupnie rosyjskich myśliwców zamiast rozmieszczania u siebie rosyjskiej bazy – powiedział sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Stanisłau Zaś. W 2015 roku Mińsk odrzucił propozycję Moskwy ws. utworzenia na Białorusi bazy lotniczej Rosji.
Audio
  • Zamiast bazy - samoloty. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

CZYTAJ TAKŻE
rumi
Nie przez okupację, ale przez integrację. Tak mogłaby zniknąć Białoruś?

W środę dwa pierwsze kupione od Rosji myśliwce Su-30SM przyleciały na lotnisko w Baranowiczach.

- Początkowo próbowaliśmy porozumieć się z Rosją, by pomogła nam w realizacji tego trudnego zadania (kupnie samolotów bojowych). W odpowiedzi zaproponowano nam utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej – mówił Zaś, występując w środę wieczorem w państwowej telewizji STV. W czwartek cytuje go gazeta internetowa Nasza Niwa.

- To nie jest to samo. Rozmieszczenie u nas bazy nie rozwiązuje kwestii rozwoju naszego własnego lotnictwa wojskowego – powiedział Zaś. W związku z tym, jak wyjaśnił, Białoruś postanowiła kupić samoloty za własne środki. - Odpowiednie sumy już dawno zarezerwowano na ten cel na kontach ministerstwa obrony – dodał.

Maszyny, które mają trafić na Białoruś, to modernizowane Su-30SM, w których zwiększono zasięg wykrywania i rozpoznawania celów w powietrzu. Oprócz tego, jak pisał portal Naviny.by, samoloty te można wyposażyć w bardziej precyzyjne rodzaje broni, które mogą razić cele w powietrzu, na ziemi i wodzie na odległości kilkuset kilometrów.

O podpisaniu kontraktu na zakup przez Mińsk 12 rosyjskich myśliwców poinformowano 20 czerwca 2017 r.

Rosyjski dziennik „Wiedomosti” twierdził, że ich cena to ok. 600 mln dol., a zakup ma zostać sfinansowany dzięki rosyjskiemu kredytowi.

Kwestia bazy

W 2015 r. rosyjski rząd wystąpił z propozycją utworzenia na Białorusi bazy lotniczej Rosji, która miałaby „sprzyjać organizacji wspólnej ochrony granic państwa związkowego (Białorusi i Rosji) (…) i utworzeniu wspólnego systemu ochrony przeciwlotniczej”. Prezydent Alaksandr Łukaszenka odmówił, oświadczając, że Białoruś rosyjskiej bazy nie potrzebuje.

TYLKO U NAS
łukaszenka free 1200.jpg
Czego boi się Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o tym, jak wprawiano w ruch relacje z Białorusią

Od tamtej pory przedstawiciele białoruskich władz wielokrotnie wskazywali, że budowa bazy nie jest konieczna i nie ma uzasadnienia militarnego, ponieważ w razie zagrożenia rosyjskie samoloty wojskowe mogą w ciągu „kilku minut” dotrzeć na Białoruś.

Na Białorusi funkcjonują dwa rosyjskie obiekty wojskowe: stacja radiolokacyjna w Hancewiczach w obwodzie brzeskim i punkt łączności z rosyjskimi okrętami podwodnymi w Wilejce w obwodzie mińskim.

Od 2015 r. Białoruś zakupiła już w Rosji kilka partii szkoleniowo-bojowych maszyn Jak-130.

Wspólna obrona powietrzna i wspólna ochrona granicy państwa związkowego

Rosja i Białorusi od 2009 roku tworzą wspólny system obrony powietrznej. 

W marcu 2017 roku Łukaszenka zatwierdził uzgodnione wcześńiej zmiany w umowie w sprawie wspólnej ochrony granicy zewnętrznej państwa związkowego i utworzenia wspólnego Regionalnego Systemu Obrony Powietrznej Republiki Białorusi i Rosji.

PAP/IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Anna Maria Dyner: białoruska armia jest zrusyfikowana

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 21:21
- Trudno jest przyznać, ze białoruska armia jest w pełni niezależna- mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Anna Maria Dyner z PISM. - Dla prezydenta Łukaszenki ważne jest, aby zachować monopol na bezopieczeństwo swojego kraju - dodał Sierhiej Pielasa, komentator telewizji Bielsat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: ewakuowany agent CIA zdobył dowody przeciw Putinowi

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 09:30
- Agent CIA, który pracował na Kremlu i w 2017 roku został wywieziony do USA, najprawdopodobniej jest źródłem informacji, że to prezydent Rosji Władimir Putin był odpowiedzialny za decyzję o kampanii dezinformacji i próby wpływania na wybory w Stanach Zjednoczonych – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski, ekspert German Marshall Fund of the United States.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert OSW: wyrok ws. OPAL-u otwiera nowe możliwości walki z Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 23:00
Orzeczenie Trybunału stwarza nową rzeczywistość w UE – solidarność energetyczna w praktyce nabiera mocy prawnej, nieuwzględnienie interesów innych państw może ułatwiać walkę z projektami sprzecznymi z tą zasadą  - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś, ekspert OSW. Dla Polski i regionu to wspaniała szansa – mówi ekspert. Zwrócił też uwagę na nowe zjawisko: rosyjski gaz wchodzi na europejskie rynki także jako LNG, eksportowany przez Novatek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka nakazał szykować odpowiedź na czołgi USA na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:56
Aleksander Łukaszenka polecił wojskowym żeby przygotowali odpowiedź na pojawienie się w pobliżu jego kraju amerykańskiej broni pancernej, w tym czołgów Abrams i bojowych wozów piechoty Bradley - poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Stanisław Zaś. Chodzi o przybycie amerykańskich żołnierzy na Litwę, niedaleko granicy z Białorusią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego boi się Aleksander Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o rozmowach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:52
- Wprawiałem w ruch proces wznowienia relacji USA-Białoruś -  akredytacji attaché wojskowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl były urzędnik Pentagonu Michael Carpenter. - Kiedy po raz pierwszy udałem się do swoich szefów w Pentagonie i powiedziałem, że powinniśmy poświęcać znacznie więcej uwagi Białorusi, nie wyglądało na to, że przyczyny takich propozycji są dla nich oczywiste - wspomina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: w środę dostawa pierwszych dwóch rosyjskich Su-30SM

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 15:00
Dwa z kupionych przez Białoruś w Rosji 12 myśliwców wielozadaniowych Su-30SM w środę wylądują na lotnisku w Baranowiczach – poinformował we wtorek minister obrony Andrej Raukou, cytowany przez agencję BiełTA.
rozwiń zwiń