Raport Białoruś

Białoruś pod presją Rosji. Ekspert: rozmowy o integracji są tajne i to jest niepokojące

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 17:14
- Bardzo niepokoi tajemnica wokół porozumień integracyjnych Białorusi z Rosją  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert think tanku iSANS Wład Kobets. W ten weekend dojdzie do spotkania prezydentów obu państw, na którym podpisane mają być integracyjne mapy drogowe.
Premierzy Rosji i Białorusi, Siergiej Rumas i Dmitrij Miedwiediew
Premierzy Rosji i Białorusi, Siergiej Rumas i Dmitrij MiedwiediewFoto: PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL

W piątek w Soczi o integracji obu państw rozmawiali premierzy Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Siergiej Rumas. Przed rozmowami Rumas stwierdził, że wciąż jest kilkanaście tematów spornych, jeśli chodzi o 31 przygotowywanych map drogowych integracji i że omawiane umowy nie dotyczą instytucji ponadnarodowych, a kwestii gospodarczych.

CZYTAJ TAKŻE
kreml.jpg
Większość Białorusinów chce niezależności swego kraju od Rosji

Następnego dnia, w sobotę  7 grudnia, odbędzie się spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi. Wstępne porozumienie w sprawie planu integracji premierzy Rosji i Białorusi parafowali 6 września. Teraz Łukaszenka i Putin mają podpisać ten dokument, łącznie z opracowanymi mapami drogowymi.  

 - Teksty tych dokumentów nie zostały upublicznione – przypomina w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Wład Kobets, ekspert think tanku iSANS. Jak mówi, to niepokoi najbardziej. - Jeśli dokumenty dotyczą spraw ekonomicznych, to i tak społeczeństwo powinno mieć w nie wgląd, założenia integracji powinny być przedmiotem otwartej debaty ekspertów – mówił.

Białoruś pod presją

Wład Kobets dodał, że Rosja nie jest państwem, z którego inne chcą brać przykład, a przeciwnie, wywołuje wojny w naszym regionie, do tego bynajmniej nie jest wzorcowym modelem gospodarczym. - Otwarte jest pytanie, co unifikujemy wedle wzorów rosyjskich - zauważa.

Wład Kobets akcentuje, że trzeba pamiętać o geostrategii. - Piszemy o tym w nowym raporcie think tanku iSANS ”Building the Empire. Behind the Facades of the Union State”. System wpływów Rosji ma na celu budowanie nowego imperium. Pamiętamy o wcześniejszych spotkaniach prezydentów Ukrainy i Armenii z Putinem – dotyczyły one umowy stowarzyszeniowej z UE i oba państwa o rozmowach z prezydenten Rosji z  niej zrezygnowały – przypomniał.

W przypadku Białorusi również można spodziewać się presji, rosnącej – dodał.

Kobets zaznaczył, że nie można porównywać tego, co się dzieje, z integracją UE – gdzie wszystko jest jasne, transparentne, omawiane przez ekspertów, społeczeństwo.

- Z pewnością nacisk na Białoruś będzie rosnąć. To świadoma polityka Rosji, której celem w zamyśle jest odnowienie już nie tyle Związku Radzieckiego ,co rosyjskiego imperium – dodał.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Czego boi się Aleksander Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o rozmowach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:52
- Wprawiałem w ruch proces wznowienia relacji USA-Białoruś -  akredytacji attaché wojskowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl były urzędnik Pentagonu Michael Carpenter. - Kiedy po raz pierwszy udałem się do swoich szefów w Pentagonie i powiedziałem, że powinniśmy poświęcać znacznie więcej uwagi Białorusi, nie wyglądało na to, że przyczyny takich propozycji są dla nich oczywiste - wspomina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef BBN: kontynuujemy dialog z Białorusią, nie rezygnując z naszych zasad

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 08:00
 - Nie rezygnujemy z dialogu z Białorusią, nie rezygnując zarazem z naszych zasad – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch, który spotkał się w Brześciu nad Bugiem z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisławem Zasiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef BBN: "Defender" to odpowiedź dla tych, którzy mówią, że Amerykanie wycofują się z Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 07:35
- W przyszłym roku w ramach manewrów "Defender" ćwiczony będzie przerzut całej amerykańskiej dywizji, około 20 tysięcy żołnierzy, przez ocean - mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Większość Białorusinów chce niezależności swego kraju od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:00
Ogromna większość Białorusinów chce niezależności swego kraju od Rosji - wynika z badań Instytutu Socjologii Białoruskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Analityczka OSW: stanowisko Macrona ws. Rosji może hamować dalsze wzmacnianie wschodniej flanki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 14:00
- NATO potrzebuje strategicznej refleksji i chyba ma tego świadomość. Chodzi m.in. o różnice w postrzeganiu zagrożeń – w Rosji, w Chinach, w terroryzmie. Zapis o rozpoczęciu analiz, których celem jest poprawa politycznych konsultacji, ujęto w deklaracji ze spotkania przywódców sojuszu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń