Raport Białoruś

Białoruś: liczba zarażonych koronawirusem wzrosła do 21. Łukaszenka dziękuje Chinom za porady

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 14:00
Białorusini stosują chińskie metody leczenia osób ciężko chorych z powodu koronawirusa.  Aleksander Łukaszenka podziękował Chinom za przekazywanie Białorusi informacji i udzielanie porad dotyczących walki z COVID-19. Wcześniej, w czasie szczytu zachorowalności w Chinach, to Mińsk przekazał Pekinowi pomoc humanitarną w postaci materiałów medycznych i leków.
Audio
  • Koronawirus na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Archiwalne zdjęcie ilustracyjne
Archiwalne zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Svetlana Lazarenka

Minister zdrowia Białorusi Uładzimir Karanik poinformował o dobrych rezultatach leczenia pacjenta po zastosowaniu chińskiej metody. 9 marca do szpitala w Mińsku trafił mężczyzna, który przebywał wcześniej we Włoszech i w Niemczech. Był chory na zapalenie płuc. Lekarze określili jego stan jako średnio ciężki.


Gdy wykryto dodatkowo zakażenie koronawirusem zastosowano sposób leczenia rekomendowany przez specjalistów z Chin. Teraz stan zdrowia mężczyzny jest zadowalający. Minister zdrowia powiedział, że instrukcje dotyczące takiego sposobu leczenia zostały rozesłane do wszystkich szpitali na Białorusi. Nie ujawnił szczegółów.

Wzrosła liczba przypadków

Liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa na Białorusi wzrosła do 21 - poinformowało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

Wcześniej podawano oficjalnie, że zarażonych było 12 osób, z których cztery zostały już wyleczone. Stan wszystkich pacjentów był zadowalający, z wyjątkiem jednego chorego, który trafił do szpitala w stanie średnio ciężkim.

Białoruskie ministerstwo zdrowia zaleca osobom powracającym z zagranicy informowanie władz o tym, czy byli w regionach, gdzie panuje epidemia Covid-19. Ponadto zalecane jest ograniczanie kontaktów z innymi osobami.

W czwartek resort zdrowia poinformował o odwołaniu do 6 kwietnia wszystkich imprez masowych z udziałem zagranicznych gości. W pozostałych przypadkach decyzje o ewentualnym odwołaniu imprez będą podejmowane w trybie indywidualnym. 
Łukaszenka: nie ma powodu do paniki z powodu koronawirusa

Na Białorusi nie ma powodu do paniki z powodu koronawirusa – powiedział w czwartek prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z ministrem zdrowia. Jak dotąd w kraju oficjalnie potwierdzono 12 przypadków zakażenia Covid-19.
Łukaszenka pozytywnie ocenił działanie systemu ochrony zdrowia na Białorusi. Wskazał jednocześnie, że nie należy bagatelizować problemu.

Minister zdrowia Uładzimir Karanik powiedział z kolei, że jego resort uważa za wskazane ograniczenie imprez masowych.

Przedstawiciele ministerstwa zdrowia podkreślali wcześniej, że władze skupiają się na zapobieganiu zakażeniom, kontroli i izolacji osób potencjalnie zakażonych, czyli przyjeżdżających z krajów, gdzie jest wielu zakażonych, lub mających kontakt z osobami zainfekowanymi na Białorusi. W ubiegłym tygodniu informowano, że testom lub obserwacji w związku z zagrożeniem wirusem poddano ponad 14,5 tys. osób.
"Dla mnie ważna jest przede wszystkim funkcjonalność systemu. Ona zawsze jest papierkiem lakmusowym w sytuacjach nadzwyczajnych.

System ochrony zdrowia pracuje nieźle, a lekarze to zuchy" – ocenił białoruski przywódca.

Przyznał, że są pewne problemy, ale nie są one poważne, "w niewielkim stopniu wpływają na działanie systemu ochrony zdrowia".

Minister zdrowia: mamy wystarczającą liczbę respiratorów i łóżek szpitalnych

Białoruś posiada wystarczające środki do walki z epidemią koronawirusa – oświadczył w czwartek minister zdrowia Uładzimir Karanik.

- Respiratorów mamy ponad 2 tys. Oprócz tego jest jeszcze ok. 1,5 tys. aparatów do narkozy, których można używać w trybie podtrzymywania pracy płuc – powiedział Karanik. Jak wyjaśnił, władze na Białorusi starają się zapobiec masowym zakażeniom, które doprowadziłyby do krytycznego dla systemu ochrony zdrowia wzrostu liczby zachorowań.

- O ile przypadki będą pojedyncze lub będą to nieduże grupy, to środków (do walki z wirusem) będzie więcej niż wystarczająco” – oznajmił. Zapewnił również, że Białoruś jest przygotowana na różne scenariusze rozwoju sytuacji i ma kilka planów działania na różne okoliczności.

- Na razie realizujemy plan A, ale mamy również plany B, C i D – dodał.
Karanik podkreślił, że jeśli chodzi o liczbę łóżek szpitalnych i lekarzy, sytuacja na Białorusi jest lepsza niż we Włoszech i w Niemczech.
Minister zdrowia oznajmił również, że na Białorusi nie będzie odgórnego zakazu organizacji imprez masowych, lecz w każdym przypadku decyzje będą podejmowane indywidualnie.

Na Białorusi oficjalnie potwierdzono jak dotąd 12 przypadków zakażenia Covid-19.

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o hospitalizacji w celu przeprowadzenia testów na koronawirusa grupy studentów Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego jako tzw. kontaktów drugiego stopnia, czyli osób mających pośredni kontakt z chorą osobą. Według mediów wirusa Covid-19 wykryto u jednego ze studentów uczelni.


PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus przy granicy z Polską. Potwierdzone zachorowania na Litwie i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 09:26
Litewskie oraz białoruskie ministerstwa zdrowia potwierdziły pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem Covid-19. Największe w Europie ognisko zakażeń znajduje się we Włoszech - z powodu choroby wywołanej nowym koronawirusem zmarło tam 17 osób, a 650 jest zakażonych. Z Włoch wirus trafił na Litwę.
rozwiń zwiń