Raport Białoruś

Białoruś: procesy blogerów i opozycyjnych polityków

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:40
Na Białorusi odbywają się procesy znanych blogerów i opozycyjnych polityków. Niezależne media zwracają uwagę, że opozycjoniści najczęściej karani są oni za udział w niedozwolonej akcji zbierania podpisów poparcia dla osób, które chcą wystartować w wyborach prezydenckich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Jeden z liderów białoruskiej opozycji Mikoła Statkiewicz został skazany na 15 dni aresztu. Inny znany polityk Paweł Siewiaryniec trafi do aresztu na 30 dni. Z kolei znani blogerzy Eduard Palczys i Uładzimir Cyhanowicz zostali skazani na 15 dni aresztu. Procesy wciąż trwają i skazanych może być około 10 osób.

W związku z zatrzymaniami blogerów i polityków białoruska opozycja przestała organizować widowiskowe akcje zbierania podpisów z długimi kolejkami ludzi w centrach miast.

Wybory prezydenckie są zaplanowane na 9 sierpnia.

PAP/IAR/inn/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mińsk: kolejka przy zbieraniu podpisów przez opozycyjnych kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 16:52
W długiej kolejce stały w niedzielę setki Białorusinów, którzy przyszli podpisać się na listach poparcia dla opozycyjnych polityków chcących wystartować w wyborach prezydenckich. Aby wziąć udział w wyborach, każdy potencjalny kandydat na prezydenta musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Swietłana Cichanouska domaga się wypuszczenia na wolność męża

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 23:50
Białoruska polityk Swietłana Cichanouska, która zamierza wystartować w wyborach prezydenckich 9 sierpnia, domaga się wypuszczenia na wolność swojego męża i zarazem szefa sztabu wyborczego. Popularny bloger Siarhiej Cichanouski został zatrzymany wczoraj w Grodnie w trakcie akcji zbierania podpisów poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: obrońcy praw człowieka uznali, że Cichanouski jest więźniem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:00
Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanego w piątek przez milicję wideoblogera Siarhieja Cichanouskiego za więźnia politycznego. W specjalnym oświadczeniu domagają się jego uwolnienia. Jak informują działacze, w ostatnich dniach zatrzymano także co najmniej kilkadziesiąt osób.
rozwiń zwiń