Raport Białoruś

Białoruś: polscy dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy wojny 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 11:00
Dyplomaci z Ambasady Polski w Mińsku odwiedzają groby żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ma to związek z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej.
Polscy dyplomaci odwiedzali groby poległych w wojnie 1920 roku
Polscy dyplomaci odwiedzali groby poległych w wojnie 1920 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Polscy dyplomaci rozpoczęli objazd miejsc pamięci od złożenia kwiatów, zapalenia zniczy i krótkiej modlitwy na kwaterze żołnierzy polskich w miejscowości Nowy Świerżeń w obwodzie mińskim.

Marcin Wojciechowski, zastępca ambasadora Polski na Białorusi w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że cmentarz dwa lata temu został odrestaurowany ze środków polskiego Ministerstwa Kultury.

"Ten cmentarz jest świadectwem tego, że 100 lat temu młodzi Polacy oddawali życie za swoją Ojczyznę, za obronę jej granic" -powiedział dyplomata.


Posłuchaj
00:48 Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR) bitwa.mp3 Polscy dyplomaci odwiedzali groby poległych w wojnie 1920 roku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

 

Proboszcz parafii Św. Piotra i Pawła w Nowym Świerżeniu ksiądz Ihar Łaszuk zauważył, że kwatera polskich żołnierzy przetrwała dzięki staraniom parafian którzy dbali o groby. "Tu jest takie miejsce gdzie jest dużo cmentarzy i prawie na każdym z nich są groby żołnierzy wojny 1920 roku, którzy walczyli o niepodległość"-powiedział duchowny.

Znicze zapłonęły dziś również na grobach polskich żołnierzy w Nieświeżu, Snowie i Horodzieju.


IAR/akm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak