Raport Białoruś

Białoruś: po 12 lat Łukaszenka mianował ambasadora w USA

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 23:00
Prezydent Alaksandr Łukaszenka mianował wiceministra spraw zagranicznych Aleha Krauczenkę ambasadorem Białorusi w USA. Jest to kolejny etap normalizacji stosunków dwustronnych po 12 latach bez ambasadorów w Mińsku i Waszyngtonie.
Flaga USA
Flaga USAFoto: pixabay.com

Jak powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej, Krauczenka ma udać się do Waszyngtonu już w sierpniu. - Tam trzeba wszystko zaczynać od nowa. Dasz radę – powiedział do Krauczenki prezydent Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA.

Od 2008 r. w stolicy Białorusi nie ma ambasadora USA, a w Waszyngtonie – ambasadora Białorusi. Doprowadzenie do odwołania ówczesnej ambasador i redukcji obsady placówki było odpowiedzią Białorusi na sankcje nałożone na Mińsk przez USA. We wrześniu ubiegłego roku, na fali normalizacji i intensyfikacji kontaktów dwustronnych, obie stolice ogłosiły, że podjęły decyzję o przywróceniu ambasadorów. Wcześniej stopniowo zwiększano obsadę placówek, ograniczoną na skutek kryzysu w relacjach.
Krauczenka od 2017 r. był wiceministrem spraw zagranicznych. Wcześniej, w latach 2008-2015, był charge d’affaires ambasady Białorusi w USA.
Prezydent USA Donald Trump mianował na stanowisko ambasadora USA w Mińsku zawodową dyplomatkę Julie Fisher, zastępczynię doradcy sekretarza stanu ds. Europy Zachodniej i UE.
Fisher pracowała w NATO, a także w ambasadach USA w Gruzji, Rosji i na Ukrainie.
Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkn


***


Z Mińska Justyna Prus (PAP) /agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: milicja i wojsko zatrzymywały protestujących w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 22:30
Co najmniej 156 osób zatrzymano we wtorek w Mińsku podczas spontanicznych akcji protestu po niezarejestrowaniu w wyborach kandydatów opozycyjnych. Wśród zatrzymanych są dziennikarze, którzy na żywo relacjonowali przebieg akcji solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: CKW nie zarejestrowała głównych rywali Łukaszenki w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 22:45
Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oraz jeszcze cztery osoby - Swiatłana Cichanouska, Siarhiej Czeraczań, Hanna Kanapacka i Andrej Dzmitryjeu - zostali zarejestrowani przez Centralną Komisję Wyborczą jako kandydaci w wyborach prezydenckich 9 sierpnia. CKW odmówiła rejestracji finansiście i byłemu prezesowi Biełhazprambanku Wiktarowi Babaryce oraz byłemu dyrektorowi Parku Wysokich Technologii Walerowi Capkale.
rozwiń zwiń