Raport Białoruś

Swiatłana Cichanouska poddała się samoizolacji po rozmowach z zakażonym szefem MSZ Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 19:15
Swiatłana Cichanouska rozpoczęła samoizolację, po tym gdy okazało się, że koronawirusem zakażony jest minister spraw zagranicznych Słowenii. Białoruska opozycjonistka miała z nim kontakt w tym tygodniu. Praca sztabu Cichanouskiej nie jest zakłócona przez samoizolację liderki - informuje jej rzeczniczka.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana Cichanouska Foto: Shutterstock.com / Alexandros Michailidis

Białoruś protest 1200 free Mińsk
Białoruski działacz: system trzeszczy w szwach, Łukaszenka nie ma wyjścia, niech ucieka, póki działa lotnisko

Swiatłana Cichanouska przebywa obecnie na Litwie. Jej rzeczniczka, Anna Krasulina, wyjaśniła, że samoizolacja nie utrudnia pracy jej sztabu. Liderka białoruskiej opozycji podda się również testowi na COVID-19. Litwa wymaga czternastu dni samoizolacji wobec każdego, kto miał kontakt z zakażonym.


Posłuchaj
00:37 Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR) sc.mp3 Swiałana Cichanouska poddała się samoizolacji. Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR)

 

Służby prasowe słoweńskiego MSZ poinformowały wczoraj, że minister Anże Logar uzyskał pozytywny wynik w rutynowym teście na koronawirusa. Szef słoweńskiej dyplomacji w czwartek wrócił z trzydniowej wizyty w krajach bałtyckich.

Podczas niej spotkał się nie tylko ze Swiatłaną Cichanouską, ale też z ministrami spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii. Politycy, którzy mieli z nim kontakt, też poddali się już kwarantannie. 


Czytaj także


Rzeczniczka prasowa szefa MSZ Litwy Linasa Linkeviciusa poinformowała, że to nie pierwszy raz, kiedy resort ma do czynienia z podobną sytuacją.

Swiatłana Cichanouska przebywa na Litwie, odkąd została zmuszona do opuszczenia Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia.


Czytaj także:

IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Swiatłana Cichanouska: celem ultimatum są wolne wybory, Białorusini nie wrócą do domów, kontynuujemy walkę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 15:00
- Naszym celem są wolne wybory, dążymy do niego. Naród białoruski dał mi prawo mówić w jego imieniu, zatem przekazałam, czego chcą Białorusini. Ultimatum dla Łukaszenki pochodzi od Białorusinów, nie ode mnie – podkreśliła Swiatłana Cichanouska na konferencji w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie, pytana o ultimatum postawione Aleksandrowi Łukaszence, wzywające go do ogłoszenia dymisji do 26 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swiatłana Cichanouska: wolna Białoruś będzie mogła wiele zaoferować światu, niech świat traktuje nas jak partnerów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 00:03
- Polska, Polacy są teraz naszym wsparciem i naszymi przyjaciółmi, wspiera nas także wiele innych państw na świecie. Walczymy teraz o wolność, ale o losach Białorusi myślimy w perspektywach krótko- i długoterminowej - mówiła na konferencji prasowej w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie Swiatłana Cichanouska, zapytana o to, jaka pomoc jest obecnie potrzebna Białorusinom i Białorusi za strony społeczności międzynarodowej, w szczególności Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okrągły stół z Cichanouską ws. pomocy dla Białorusinów. Działacze: represjonowani to nie emigracja ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:33
- Nie chcemy tu mieszkać kosztem innych. Białorusini chcą zarabiać na życie, chcą przynieść korzyść państwu, które ich przyjęło na ten trudny czas - mówiła Swiatłana Cichanouska podczas zorganizowanego w Centrum Solidarności Białoruskiej w Warszawie okrągłego stołu poświęconego pomocy dla represjonowanych Białorusinów. By im pomóc, zapowiadana jest zmiana prawa w zakresie wiz i lepszej dostępności pracy. - Osoby represjonowane to nie emigracja ekonomiczna - nie zamierzają zostawać w Polsce - tłumaczył przy tym Wład Kobets, białoruski działacz. Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej zapowiedział, że rząd przydzielił środki na 1000 stypendiów studenckich w programie imienia Konstantego Kalinowskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doradca Cichanouskiej: czeka nas kryzys, wolna Białoruś będzie ubiegać się o restrukturyzację długu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 05:00
Opracowujemy plan reform ekonomicznych dla wolnej Białorusi - mówił doradca Swiatłany Cichanouskiej Aleś Alachnowicz ds. ekonomicznych na konferencji dla mediów. Zapowiedział, że nowe białoruskie władze po wyborach będą ubiegać się o krótkie moratorium na spłatę długów, o restrukturyzację długu i stworzenie funduszu antykryzysowego. Podkreślił, że propaganda łukaszenkowska, strasząca ludzi reformami i "powrotem do kryzysu lat 90." nie ma racji bytu. Pawieł Łatuszka z Rady Koordynacyjnej mówił, że szlak rozwoju gospodarki będzie ewolucyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pawieł Łatuszka o ultimatum dla Łukaszenki: nie możemy zdradzać wszystkich planów, reżim nie będzie miał niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:00
- Mamy program działania, jeszcze w zeszłym tygodniu został opracowany przede wszystkim przez sztab Swiatłany Cichanouskiej – powiedział Pawieł Łatuszka, członek prezydium Rady Koordynacyjnej, pytany na konferencji o plany opozycji w sprawie ultimatum postawionego Aleksandrowi Łukaszence.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Sacharowa. Wolha Kawalkawa: Białorusini będą walczyć do skutku, chcą budować kraj na nowo

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 19:02
- To nagroda dla całego białoruskiego narodu, dla tych ludzi, którzy w tym roku uwierzyli w swoje siły i którzy nadal kontynuują walkę o demokrację, o prawo do tego, by móc wybrać swoją władzę  - mówi Wolha Kawalkawa z prezydium Rady Koordynacyjnej portalowi PolskieRadio24.pl, komentując przyznanie nagrody Parlementu Europejskiego im. Andreja Sacharowa białoruskiej opozycji. – Białorusini nie przestaną protestować. Nie ma powrotu do tego co było – podkreśliła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: najważniejsze wybory lokalne wolnej Ukrainy, po reformie wzorowanej na Polsce i nietypowe "referendum"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:07
- Na Ukrainie mają miejsce wybory lokalne – bardzo ważne ze względu na wprowadzoną reformę, reorganizującą samorządy i dające im realną władzę. Towarzyszy im nietypowy plebiscyt, w którym padają pytania o legalizację medycznej marihuany, ale i o sprawy poważniejsze, jak wojna w Donbasie. Niewiążące referendum ma w zamyśle partii Wołodymyra Zełenskiego zaktywizować wyborców – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Zaniewicz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń