X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruska Maslenica, czyli ostatki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 11:57
Współcześnie na Maslenicę organizowane są festyny z tradycyjnymi blinami, kiedyś jednak cały świąteczny tydzień wypełniony był obrzędami.
Audio

Na Białorusi rozpoczęła się w poniedziałek Maslenica, czyli ostatki. To święto radosne, a jego sens jest bardzo szeroki: to pomost między tym a nowym czasem - mówi PAP etnografka Jelena Downar-Zapolskaja. Maslenica wywodzi się z czasów pogańskich, a kiedy została zaadaptowana przez Cerkiew prawosławną, stała się okresem przygotowań do Wielkiego Postu.

Szczególnym dniem w trakcie Maslenicy, która trwa tydzień, był czwartek. Wówczas obchodzono "babski czwartek" - kobiety (i katoliczki, i prawosławne) zbierały się i świętowały, mężczyźni nie mieli prawa im przeszkadzać. Białoruski pisarz Uładzimir Karatkiewicz opowiadał, jak jeszcze w latach 60. we wsi w obwodzie mińskim musiał napotkanym w tym dniu kobietom wykupić się, jak nakazywał zwyczaj.
W sobotę palono kukłę przebraną za kobietę, zrobioną z siana lub słomy. Ludzie przynosili też na ogniska stare ubrania i rzeczy, i wrzucali je w płomienie, wierząc, że w ogniu zginą choroby.

W sobotę przed Maslenicą podczas "Dziadów na Maslenicę" zostawiano jedzenie duchom przodków. A sama Maslenica była świętem młodych par oraz mężatek. Niedawno poślubioną mężatkę odwiedzały inne kobiety, składając życzenia rychłego potomstwa. Tym, którzy do tej pory nie zawarli małżeństwa, przyczepiano drewniane "kołodki", czyli znane w polskiej kulturze ludowej "klocki".

Tradycyjną potrawą na Maslenicę są bliny z przeróżnym nadzieniem, jednak bez mięsa. Mleko i ser, a więc potrawy w białym kolorze, bezmięsne, symbolizowały oczyszczenie - tłumaczy Downar-Zapolskaja. Uważa się, że okrągłe bliny są symbolem słońca, a etnografka dodaje, że placki są potrawą wcześniejszą niż pieczony na zakwasie chleb i były stale obecne w kulturze tradycyjnej. Maslenica była jednym z tych świąt, które obchodzono w czasach radzieckich, kiedy religię eliminowano z życia społecznego. Współcześnie na Białorusi Maslenica ciekawie jest świętowana w Smolewiczach niedaleko Mińska - odbywają się tam festyny, składanie życzeń, są świąteczne wypieki. Zdarza się, że "klocki" przyczepiają sobie pracownicy w biurze, po czym konieczne jest oczywiście wykupienie się.

Dziś jednak - mówi Downar-Zapolskaja - święto ma już "inny odcień" i jest po prostu ozdobą zwykłego życia.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozpoczęła się Maslenica, czyli prawosławne ostatki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 11:17
W Rosji rozpoczęły się ostatki nazywane popularnie Maslenica. Siedmiodniowe przygotowania do Wielkiego Postu to okres wesołych zabaw, najczęściej w gronie rodzinnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czym na karnawału noc ostatnią? (zobacz wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2011 09:07
Norbert Zimecki (stylista): Specjalnie dla nas udziela wielu praktycznych rad, w co się ubrać, żeby wyglądać elegancko na ostatkowych balach.
rozwiń zwiń