Raport Białoruś

Radni ze Słupska poparli reżim? MSZ zaniepokojony

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 14:16
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaniepokojone kontaktami władz Słupska z reżimowym związkiem Polaków na Białorusi.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: msz.gov.pl

,Rzecznik MSZ Marcin Bosacki w wypowiedzi dla Radia Gdańsk podkreślił, że jest to sprzeczne z polityką Rzeczpospolitej wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Tymczasem zdaniem władz Słupska nic się nie stało i sprawa jest wyolbrzymiana oraz wykorzystywana przez lokalnych polityków.

Po kwietniowej wizycie słupskich samorządowców reżimowy portal internetowy Związku Polaków na Białorusi (ustanowionego przez Łukaszenkę, jako przeciwwaga dla właściwego Związku Polaków na Białorusi) napisał, że goście z Polski zobowiązali się do działalnia na rzecz zniesienia politycznego i gospodarczego embarga Unii Europejskiej wobec rządu Łukaszenki. Urzędnicy zaprzeczyli, ale słupski magistrat oficjalnie tej informacji nie zdementował. Do dziś jest ona wykorzystywana przez białoruską propagandę.

Rzecznik Ministerstwo Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki podkreślił, że to dziwne zachowanie samorządowców. - MSZ nie ingeruje w programy wizyt samorządowych, ale kontakty z nieuznawanym przez polski rząd związkiem Polaków na Białorusi są niezrozumiałe i budzą zaniepokojenie. To działania sprzeczne z polityką RP wobec rządu Aleksandra Łukaszenki - podkreślił Bosacki.

Tymczasem prezydent Słupska Maciej Kobyliński tłumaczy, że wizyta na Białorusi była poświęcona oświacie, a nie polityce międzynarodowej.

Podczas środowej demonstracji pod słupskim ratuszem lokalni politycy PiS-u i PO żądali by magistrat wstrzymał czasowo współpracę z partnerskim Grodnem oraz całkowicie zrezygnował z kontaktów z reżimowym Związkiem Polaków na Białorusi.

IAR, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radni ze Słupska wykorzystani przez propagandę Łukaszenki?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 16:15
Skandal samorządowy w Słupsku. Radna Platformy Obywatelskiej Anna Bogucka-Skowrońska skierowała do prezydenta Słupska list otwarty.
rozwiń zwiń