Raport Białoruś

Będzie elektrownia jądrowa na Białorusi - podpisano kontrakt

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 13:21
Umowę podpisały rosyjska kompania "Atomstrojeksport" i białoruska "Dyrekcja Budowy Elektrowni Atomowej".
Audio

Rządowa białoruska agencja prasowa BelTA poinformowała, że porozumienie przewiduje budowę dwóch bloków energetycznych o ogólnej mocy do 2400 MW.
Pierwszy ma być oddany do eksploatacji w 2017 roku, a kolejny rok później. Koszt inwestycji ocenia się na 9 miliardów 400 milionów dolarów. Białoruska elektrownia ma być zbudowana według rosyjskiego projektu "AES-2006". Według podobnych projektów budowane są już elektrownie pod Petersburgiem i w obwodzie kaliningradzkim.

Agencja prasowa BelTA twierdzi, że projekt białoruskiej siłowni jądrowej odpowiada wszelkim wymaganiom stawianym dla istniejących dokumentów prawnych. Elektrownia powstanie w pobliżu miastecznka Astrawiec na północy Białorusi.

Wcześniej Wilno niejednokrotnie wyrażało zaniepokojenie w związku z planami budowy białoruskiej elektrownii atomowej w pobliżu granic Litwy. Również na Białorusi są liczni przeciwnicy budowy takich siłowni.

IAR, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

9 miliardów dol. kredytu z Rosji na elektrownię atomową w Ostrowcu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 12:05
Białoruś chce uzyskać w Rosji kredyt na sumę 9 miliardów dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę elektrowni atomowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sejm potępił reżim Aleksandra Łukaszenki za represje po wyborach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 12:30
Rezolucję przyjęto przez aklamację. W parlamencie obecni byli białoruscy opozycjoniści, przemawiał Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący parlamentu Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łukaszenka zacznie handlować więźniami za kredyty"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 13:52
„Czarna lista” współpracowników reżimu Aleksandra Łukaszenki powinna być na bieżąco uzupełniania o nazwiska oficerów także niższych szczebli – mówił Wincuk Wiaczorka w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń