Raport Białoruś

Białoruś prosi o wsparcie, rezerwy topnieją

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 23:00
Władze Białorusi wystąpiły do Funduszu Antykryzysowego Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej o kolejne transze kredytu, uprzedzając, że rezerwy walutowe kraju zmniejszą się do 1 października do 6,4 mld dolarów.
Narodowy Bank Republiki Białoruś
Narodowy Bank Republiki BiałoruśFoto: minsk.gov.by

- W związku z koniecznością terminowej spłaty przez Republikę Białoruś wewnętrznych i zewnętrznych zobowiązań w walucie obcej, poziom rezerw walutowych państwa 1 października 2012 roku spadnie co najmniej do wysokości 1,6 miesiąca importu, a 13 stycznia 2013 roku - co najmniej dwóch miesięcy importu - napisano w liście władz białoruskich i Narodowego Banku Białorusi do Funduszu Antykryzysowego. 1 lutego 2012 rezerwy walutowe Białorusi wynosiły 7,89 mld dolarów, czyli równowartości dwóch miesięcy importu.

Władze proszą, by potraktować list jako podstawę decyzji o przyznaniu Białorusi 4. i 5. transzy kredytu Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej. Trzy poprzednie transze miały w sumie wartość 1,68 mld dol.

W liście zapewniono, że władze kraju zamierzają podnieść opłaty za usługi komunalne do poziomu 35 proc. ich rzeczywistych kosztów. Według danych Funduszu Antykryzysowego obecnie wynoszą one 23 proc. kosztów.

Władze zapowiadają również podniesienie opłat za transport do końca 2012 r. do poziomu co najmniej 85 proc. rzeczywistych kosztów. Teraz wynoszą one - również według danych Funduszu Antykryzysowego - 34,2 proc. w Mińsku i 53 proc. w innych obwodach.

W liście przyznano, że w gospodarce Białorusi utrzymują się "zagrożenia budżetowe i monetarne związane z czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi". Wśród nich wymieniono m.in. niedostateczny napływ inwestycji zagranicznych i ograniczony dostęp do finansowania zewnętrznego.

List jest datowany z 13 czerwca, ale poinformowano o nim dopiero w czwartek.

W 2011 roku Fundusz Antykryzysowy Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, tworzonej przez Rosję, Kazachstan i Białoruś, przyznał Białorusi 3 mld USD kredytu. Warunkiem była prywatyzacja firm na sumę co najmniej 7,5 mld dolarów w ciągu trzech. W ubiegłym roku Mińsk spełnił wymóg prywatyzacji, sprzedając Gazpromowi połowę akcji przedsiębiorstwa przesyłu gazu Biełtransgaz za 2,5 mld USD. W tym roku Łukaszenka oznajmił jednak, że Białoruś zrezygnowała z opracowania listy przedsiębiorstw do prywatyzacji, gdyż ich pracownicy "bardzo nerwowo na to reagują".

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś wyda 1,6 mld dolarów na spłatę długu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 04:00
Białoruś będzie musiała przeznaczyć w 2012 r. 1,63 mld dol. na obsługę długu zagranicznego. To dwa razy więcej niż w zeszłym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MFW nie chce rozmawiać z Białorusią o kredycie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 02:00
Zdaniem przedstawiciela MFW Christopha Jarvisa, białoruski rząd powinien rozpocząć głębokie strukturalne reformy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dług zagraniczny Białorusi przekracza 34 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 13:04
Prawie o 20 procent zwiększył się w zeszłym roku dług zagraniczny Białorusi. .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dług zagraniczny Białorusi pochłonie 35 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 17:00
Obsługa zadłużenia zagranicznego Białorusi będzie kosztować w 2012 roku prawie 19 mld dol., czyli 34,6 proc. PKB - wynika z opublikowanych w piątek szacunków Narodowego Banku Białorusi (NBB).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prasa: Unia musi wyjaśnić Białorusinom, o co chodzi z modernizacją

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:00
- Nowa inicjatywa unijna - Europejski Dialog na rzecz Modernizacji - pozostaje jeszcze w znacznej mierze niejasna dla białoruskich obserwatorów – pisze jedna z niezależnych gazet o Europejskim Dialogu na rzecz Modernizacji.
rozwiń zwiń