Raport Białoruś

MSZ: jednostronny mały ruch graniczny nie jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 21:00
- Małego ruchu granicznego z Białorusią niestety nie można wprowadzić bez zgody Mińska. To prawnie niewykonalne – oświadczył rzecznik polskiego MSZ, Marcin Bosacki.
Ewentualny rejestr miałby zastosowanie tylko w przypadków wyjazdów za wschodnią granicę
Ewentualny rejestr miałby zastosowanie tylko w przypadków wyjazdów za wschodnią granicęFoto: Wikimedia Commons/Krzysztof Maria Różański

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki napisał na jednym z portali społecznościowych, że jednostronne wprowadzenie w życie małego ruchu granicznego z Białorusią nie jest możliwe. – To prawnie niewykonalne. A praktycznie efektem mogłoby być nawet wydalenie naszych konsulów i brak wiz dla ponad 300 tys. obywateli Białorusi rocznie – stwierdził przedstawiciel resortu.

O wprowadzenie małego ruchu granicznego jednostronnie przez Polskę i Litwę wystąpił jeden z białoruskich opozycjonistów, Anatol Labiedźka. Jak argumentował, byłoby to z olbrzymim pożytkiem dla setek tysięcy białoruskich  obywateli, którzy nie mogą swobodnie podróżować za zachodnią granicę.

Impulsem do apelu opozycjonisty było czwartkowe oświadczenie białoruskiego MSZ, które nie zamierza w najbliższym czasie wcielić w życie zapisów umowy z Polską, gdyż "nie jest na to gotowe". Zajmie się natomiast umową z Łotwą. Jeśli chodzi o umowę z Polską, została ona już ratyfikowana przez parlamenty, podpisana przez prezydentów obu krajów, do dopełnienia formalności pozostaje wysłanie noty dyplomatycznej przez stronę białoruską.

 

agkm/polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oligarcha Łukaszenki robi interesy na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 20:50
Łotewski producent biopaliw Mamas D jest jedną z najszybciej rozwijających się firm na Łotwie. 80 procent jej udziałów należy do firmy białoruskiego oligarchy Jurija Czyża, który kwalifikował się na czarną listę Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki biznes Łotwy i Holandii z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 16:00
Niektórym krajom Unii Europejskiej bardzo opłacał się handel naftowymi produktami z Białorusią – zauważa portal EuObserver. Chodzi tu przede wszystkim o Łotwę i Holandię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w Straży Granicznej. Areszt dla strażników

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 19:16
Zarzuty korupcyjne usłyszało czterech funkcjonariuszy Straży Granicznej w Terespolu. Wobec trzech z nich sąd zastosował areszt tymczasowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Unia powinna płacić Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 19:30
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Białoruś co roku zatrzymuje dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów do Unii Europejskiej i zasugerował, że UE powinna jej za to płacić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś blokuje mały ruch graniczny z Polską

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 12:00
Białoruś na razie nie jest gotowa do realizacji umowy z Polską o wprowadzeniu małego ruchu granicznego. Ma się za to pochylić nad analogiczną umową z Łotwą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel do Polski i Litwy o jednostronny mały ruch graniczny

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 17:00
O wprowadzenie małego ruchu granicznego z Białorusią przez Polskę i Litwę , nawet jednostronnie, apeluje Anatolij Labiedźka, jeden z liderów białoruskiej opozycji.
rozwiń zwiń