Raport Białoruś

W kwietniu film ”Żywie Biełaruś” w polskich kinach

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 14:05
19 kwietnia na ekrany kin sieciowych w Polsce trafi fim "Żywie Biełaruś" przedstawiający losy współczesnej Białorusi, zmagającej się z dyktaturą– informuje na swoim blogu współscenarzysta filmu, Franak Wiaczorka.
Audio
  • Franak Wiaczorka zapowiada film "Żywie Białoruś"
Scena z filmu Żywie Białoruś
Scena z filmu "Żywie Białoruś"Foto: materiały prasowe

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki na portalu polskieradio.pl  w serwisie Raport Białoruś >>>

Film ”Żywie Białoruś” ostatecznie ukaże się na ekranach kin po długich przygotowaniach. W marcu planujemy pokaz w Czechach, potem w Szwecji. Będzie też premiera w Brukseli, organizowana przez polskich posłów, członków delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Białorusi .

Polska premiera odbędzie się w połowie kwietnia, prawdopodobnie 17. . Z kolei 19 kwietnia film trafi do kin, ma pojawić się w sieciach kinowych takich jak CinemaCity, Multikino.

Zachęcam wszystkich do obejrzenia tego filmu. Nakręciliśmy go w języku białoruskim, z białoruskimi aktorami.  Film już teraz bardzo nie podoba się Łukaszence i został zakazany na Białorusi jeszcze przed premierą.

To film o wielu sprawach, które Polscy dobrze rozumieją. Opowiada o cierpieniu, próbach zwalczania systemu , który wygląda na niezwyciężony. Film opisuje też wojsko białoruskie, które jest kopią armii radzieckiej. Można go porównać na przykład z filmem "Czarny czwartek", który opowiadał o tragicznych wydarzeniach Grudnia 70'.

Dystrybucją w Polsce zajmuje się firma Kino Świat, a międzynarodową włoska kampania Intramovies.  Podczas pokazu w Szwecji na projekcji mają być obecni piloci, którzy przelecieli nad Białorusią, rozrzucając ulotki wzywające do wolności słowa i Lawon Wolski.

Franak Wiaczorka

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) i Canal +. Reżyserem jest Krzysztof Łukaszewicz, twórca głośnego "Linczu” oraz współtwórca "Generała Nila”, W jednej z głównych ról zobaczymy znaną polską aktorkę, Karolinę Gruszkę. Główną rolę gra białoruski raper Źmicier „Vinsent” Papko.

Bohaterem filmu jest muzyk rockowy Miron. Swoją niepokorną postawę opłaca zakazem występowania przed białoruską publicznością, represjami, przymusowym wcieleniem do służby wojskowej. Tam, dzięki pomocy swojej dziewczyny, przemyca wpisy na internentowy blog o warunkach panujących w wojsku.

Wideo: Vinsent "Nasze słowa"

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

”Łukaszenka, to pokolenie wyrzuci cię na śmietnik historii!”

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 21:30
- Łukaszenka, chcemy ci powiedzieć, że wyrosło nowe pokolenie! Nie boimy się! Nie boimy się przesłuchań w celi KGB, pałek twoich milicjantów! – mówili młodzi działacze białoruscy Franak Wiaczorka i Aleś Zarembiuk, podczas koncertu „Solidarni z Białorusią”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczystka na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 19:00
rozwiń zwiń