Raport Białoruś

Nowy dialog z Łukaszenką? Opozycja jest podzielona

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 22:00
W Brukseli i w Mińsku widać sygnały, że zbliża się kolejny okres ocieplenia relacji. Część opozycji białoruskiej kibicuje, ale inna część wskazuje na porażkę podobnej polityki w 2010 roku i fakt, że mimo pozornych gestów Mińska, więźniowie polityczni nie są uwalniani.
Audio
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

Relacje na linii Mińsk-Bruksela różnią białoruskich opozycjonistów. Lider Europejskiej Białorusi Andrej Sannikau uważa, że Unia Europejska powinna zerwać stosunki z dyktaturą na Białorusi dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną zwolnieni. Według niego, Wspólnota powinna też zaostrzyć sankcję, w tym handlowe.

Andrej Sannikau: Unia powinna zerwać relacje z dyktaturą, do czasu uwolnienia więźniów politycznych >>>>

Z kolei Aleksandr Milinkiewicz przekonuje, że Mińska nie można izolować, trzeba rozmawiać, w przeciwnym razie ucierpi społeczeństwo. „Jestem za dialogiem krytycznym i uwarunkowanym, krok za krok. W Europie mówi się - więcej za więcej. Ja powiedziałbym mniej za mniej, ale nie izolacja, bo to oznacza wepchnięcie w ramiona Rosji” - powiedział białoruski opozycjonista.

Wcześniej część białoruskiej opozycji, w tym Milinkiewicz, także lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka i lider Białoruskiego Frontu Narodoweg, wzywała do dialogu z białoruskim społeczeństwem w specjalnej odezwie.

Przeciwko filiozofii dialogu - z udziałem władz - opowiada się inna część białoruskiej opozycji i wielu niezależnych komentatorów. Wskazują, że polityka ocieplenia relacji z Białorusią w 2010 roku nie przyniosła żadnych rezultatów - zakończyła się sfałszowaniem wyborów i brutalnym pogromem demonstracji, represjami, wieloletnimi procesami dla opozycjonistów. Teraz widzą powtórkę z historii - znów zaczęły się spotkania z urzędnikami białoruskiego MSZ, a więźniowie polityczni nadal znajdują się za kratami - zauważają komentatorzy.

We wtorek odbyła się w Mińsku konferencja "Dialog na rzecz modernizacji ze społeczeństwem białoruskim: nowy funkcjonujący instrument?”. Na niej część opozycji prezentowała swoje poglądy na temat relacji Mińska z Brukselą, Konferencję zorganizował europoseł Filip Kaczmarek, obecni na niej byli m.in. wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski i wiceszef Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz. W dyskusji brali udział koordynatorzy dialogu - Andrej Jahorau i Aleksander Autuszka-Sikorski. Obecny był również Gunnar Wiegand, dyrektor departamentu wschodniego unijnej służby zagranicznej.

PolskieRadio/IAR//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łotewski konsulat wydaje Białorusinom wizy do Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 11:08
Polska nie ma konsulatu w Witebsku. Teraz - dzięki konsulatowi Łotwy - Białorusinom oraz innym obcokrajowcom mieszkającym w tym regionie łatwiej będzie wyrobić sobie wizę uprawniającą do wjazdu do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niech Rosja płaci za Łukaszenkę”. Będą nowe sankcje USA?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 17:00
Szef Freedom House David Kramer wezwał Zachód do wprowadzenia sankcji na białoruskie firmy współpracujące z reżimem. – Jeśli Rosja chce mieć swojego satrapę na Białorusi, niech płaci za tę przyjemność – komentuje opozycjonista Źmicier Bandarenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do dialogu? Szef dyplomacji Łotwy na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 14:20
Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs spotka się w środę w Witebsku z szefem dyplomacji Białorusi Uładzimirem Makiejem.
rozwiń zwiń