X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Litwa żąda informacji w sprawie elektrowni atomowej na Białorusi. "Nie potrzeba nam show"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 10:56
Litwa jest zaskoczona działaniami Mińska w związku z budową elektrowni jądrowej w Ostrowcu. - Białoruś jeszcze nie odpowiedziała na pytania zadane przez Litwę w sprawie bezpieczeństwa jądrowego - powiedział szef MSZ Linas Linkeviczius.
Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviius
Minister spraw zagranicznych Litwy Linas LinkevičiusFoto: urm.lt

W minioną sobotę Białoruś przeprowadziła wysłuchanie publiczne w sprawie bezpieczeństwa przyszłej elektrowni jądrowej w Ostrowcu, którą buduje przy litewskiej granicy, w odległości około 50 km od Wilna.

- Te działania zaskakują i zasmucają. Pojawia się pytanie - jeśli wszystko odbywa się bezpiecznie i sprawnie, dlaczego Białoruś nie chce wypełniać wymagań Konwencji z Espoo. Konwencja z Espoo to uznany na świecie dokument, który określa kwestie bezpieczeństwa jądrowego i związane z nim zagadnienia, w szczególności jeśli chodzi o kraje sąsiednie – powiedział Linas Linkeviczius litewskiej agencji BNS, komentując wysłuchanie publiczne przeprowadzone przez władze białoruskie.

Linas Linkeviczius podkreślił, że publiczne wysłuchania nie są możliwe, dopóki Białoruś nie przedstawi odpowiedzi na pytania, zadane jej przez Litwę.

- Można przypuszczać, że odpowiedzi nie ma, więc używają takich koncertowych metod dialogu. Nam nie jest potrzebne show, potrzeba by konsekwentnie spełniać wymagania Konwencji z Espoo, tak jak powinno być - powiedział minister.

Według ministra spraw zagranicznych Litwy, Mińsk do tego czasu nie wyjaśnił, dlaczego do budowy elektrowni jądrowej wybrano Ostrowiec, położony zaledwie 50 km od Wilna. Ponadto, nie ma odpowiedzi na pytanie, dlaczego Białoruś nie przeprowadza badań sejsmicznych, choć w końcu XIX wieku i na początku wieku XX, w tym rejonie zarejestrowano silne trzęsienia ziemi, dodał minister.

Litewskie władze oświadczają, że nadal czekają na odpowiedź na pytanie, jak będzie przeprowadzane ochładzanie reaktora. Według agencji BNS elektrownia ma być w założeniu chłodzona wodą z rzeki Wilii (lit. Neris), chociaż zakład znajduje się ponad poziomem rzeki i jest oddalony od niej o 10 km - co zwiększa prawdopodobieństwo ewentualnych awarii w układzie chłodzenia.

- Eksperci powinni nam przedstawić bardzo konkretne odpowiedzi Po ich otrzymaniu można zorganizować przesłuchanie publiczne, a nie odwrotnie - powiedział szef MSZ Litwy.

Według niego, największym problemem jest to, że elektrownię jądrową zaczęto budować przed zakończeniem badań wpływu na środowisko.

- Oni utknęli (w martwym punkcie) i najwyraźniej szukają innych wyjść z tej sytuacji. Kompromisów być nie może, chcę to bardzo mocno podkreślić. To obiekt jądrowy. Ten projekt istnieje tylko na rysunku, on nigdzie nie było realizowany. Dlatego nie może być kompromisu w sprawie badań jego oddziaływania na środowisko - powiedział szef MSZ Litwy.
- Nie możemy ustąpić, bo to odbyłoby się kosztem bezpieczeństwa naszego kraju i jego obywateli - podkreślił.

W sobotę Białoruś zorganizowała prezentację elektrowni w Ostrowcu. Obywatele Litwy zostali zaproszeni do odwiedzenia Białorusi na podstawie bezpłatnych wiz, transport organizowała strona białoruska.

Jak pisze w poniedziałek litewska gazeta "Lietuvos Rytas", osób, które zdecydowały się na podróż podstawionymi przez Białoruś autobusami, było bardzo niewiele. Według gazety, z Litwy na prezentację pojechało około sto osób. Z Wisaginii przyjechało 37 osób (miasto jest oddalone około 150 km od Wilna). Według gazety, taką prezentację Mińsk musiał zorganizować dla Litwinów, zgodnie z konwencją z Espoo, które ratyfikował. Jeden z mieszkańców Wisaginii miał powiedzieć, że jego miasto szalenie zazdrości Ostrowcowi nowej elektrowni jądrowej, i jeśli ktoś nie chce żyć w jej pobliżu, może zamienić się z mieszkańcami Wisagnii mieszkaniami. Takie słowa zostały przyjęte brawami przez uczestników spotkania zorganizowanego przez białoruską stronę, relacjonuje agencja Interfax.by.

belaruspartisan.org/agkm


Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa zażąda ostrej kontroli elektrowni na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 14:40
Elektrownia jądrowa ma powstać 23 km od granicy z Litwą i 50 km od Wilna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa uzależni Białoruś od Rosji (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 10:44
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Litwy o elektrowni na Białorusi: wielkie niebezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 21:00
Litwa nie sprzeciwia się rozwijaniu energetyki jądrowej przez Białoruś i Rosję, ale nie zgadza się, by elektrownie atomowe powstawały w pobliżu gęsto zaludnionych terenów, bez zachowania norm bezpieczeństwa - powiedział szef litewskiego MSZ Audronius Ażubalis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja da Białorusi kredyt na atom: dokumenty podpisane

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 09:00
Białoruś i Rosja zawarły w Moskwie umowę o przyznaniu Białorusi kredytu wysokości 10 mld dol. na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrakt o elektrowni atomowej na Białorusi podpisany

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 10:20
Porozumienie o budowie siłowni podpisano wstępnie w październiku zeszłego roku. Elektrownię zbuduje rosyjski Atomstrojprojekt, będzie ona położona niedaleko granicy z Litwą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: całą energię atomową skupi państwo

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 10:20
Energię, którą wyprodukuje pierwsza białoruska elektrownia atomowa w Ostrowcu, będzie od niej kupować białoruska firma państwowa - powiedział wicepremier energetyki Białorusi Michaił Michadziuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reporterzy Biełsatu zatrzymani za fotografowanie budowy elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 14:44
Aleś Barazienka i Nasta Jaumen zostali zatrzymani w Ostrowcu w pobliżu placu budowy nowej białoruskiej elektrowni atomowej - informuje portal Biełsatu. Fotografowali plac budowy w rocznicę tragedii w Czarnobylu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka chciałby drugiej elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 19:00
Aleksander Łukaszenka ubolewał, że nie ma środków na kolejną elektrownię. Prognozuje, że kraje UE będą kupować białoruski i rosyjski prąd, bo nie udaje im się zbudować własnych siłowni.
rozwiń zwiń