Raport Białoruś

Zapad 2013. Tysiące żołnierzy na zachodniej Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:52
Na Białorusi i w Rosji zaczęły się manewry pod kryptonimem Zapad 2013 (Zachód 2013). Trwają do 26 września. Bierze w nich udział 12,9 tys. żołnierzy, w tym około 2,5 tys. rosyjskich, około 10 tys. białoruskich.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): zaczęły się manewry Zapad 2013
Wspólne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie w 2011 roku, Tarcza Związku
Wspólne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie w 2011 roku, Tarcza ZwiązkuFoto: structure.mil.ru

Białorusko-rosyjskie strategiczne manewry wojskowe Zapad 2013 (Zachód 2013) rozpoczynają się w piątek na poligonach Białorusi oraz w obwodzie kaliningradzkim. Według resortu obrony Białorusi manewry będą przeprowadzane na sześciu białoruskich poligonach: w tym brzeskim, lesnowskim, obuz-lesnowskim i koło Goży pod Grodnem. Z kolei MON Rosji pisze o trzech białoruskich poligonach, dwóch rosyjskich, Chmielówka i Prawdinski w obwodzie kaliningradzkim i o rejonie Morza Bałtyckiego.

W ćwiczeniach na terytorium Białorusi - według zapowiedzi ministra obrony Białorusi Jurego Żadobina - weźmie udział 12,9 tys. żołnierzy, z czego 2,5 tys. to Rosjanie. Planuje się wykorzystanie około 70 czołgów i ponad 50 samolotów oraz śmigłowców. Zostaną także użyte białoruskie samoloty bezzałogowe.  Ćwiczeniami będą dowodzić minister obrony Białorusi oraz szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych.

Obwód kaliningradzki i Białoruś

Przygotowania do manewrów trwały od wielu dni. W ramach tych ćwiczeń batalion białoruskich żołnierzy został już przewieziony przez rosyjskie okręty desantowe z portu Łomonosow znajdującego się w okolicach Petersburga do portu Bałtyjsk w obwodzie kaliningradzkim. Tam białoruscy żołnierze mają uczestniczyć w manewrach na poligonach rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

Białoruskich żołnierzy przywiozły do Kaliningradu desantowce Kaliningrad z Floty Bałtyckiej, Azow z Floty Czarnomorskiej i św. Jerzy Zwycięzca (Georgij Pabiedonosiec) z Floty Północnej.

Z kolei na białoruskich poligonach w manewrach będzie uczestniczyć ponad 2 i pół tysiąca żołnierzy rosyjskich.

”Dwa etapy”

Manewry przebiegną w dwóch etapach – informuje m.in. agencja ITAR-TASS. W pierwszym zjednoczone dowództwo regionalnych zgrupowań wojsk przećwiczy planowanie użycia i kierowania wojskami w trakcie ich rozmieszczania, planowanie izolowania umownych obszarów działania nielegalnych jednostek zbrojnych, powiększania zgrupowań sił powietrznych oraz wojsk obrony przeciwlotniczej, a także ochrony ważnych obiektów państwowych i wojskowych.

Drugi etap będzie dotyczył kierowania wojskami podczas operacji bojowych mających na celu stabilizowanie sytuacji w celu zapewnienia wojskowego bezpieczeństwa Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. W trakcie manewrów mają być ćwiczone działania w celu ochrony granicy państwowej, utrzymywania stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym, poszukiwania i likwidacji grup dywersyjnych oraz nielegalnych ugrupowań zbrojnych, a także ochrony przeciwlotniczej punktów dowodzenia oraz ważnych obiektów wojskowych. Zostaną również przeprowadzone ćwiczenia taktyczne z pododdziałami wojsk rakietowych i artylerii.

”Obronny charakter"

Władze Białorusi wielokrotnie zapewniały, że ćwiczenia mają wyłącznie obronny charakter. Żadobin podkreślał też, że Białoruś wykazała się "przejrzystością oraz dążeniem do umocnienia bezpieczeństwa regionalnego i pasa dobrego sąsiedztwa", zaprosiła bowiem do obserwowania "aktywnej fazy ćwiczeń" przedstawicieli korpusu dyplomatycznego państw obcych akredytowanych przy białoruskim Ministerstwie Obrony oraz obserwatorów z Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy.

Białoruski MON na swojej stronie informuje tylko, że obserwatorów zaproszono na 26 września, na ostatni dzień ćwiczeń. Resort obrony Rosji z kolei stwierdza, że na ćwiczeniach zaproszono około 60 wojskowych attache akredytowanych w Rosji, w tym z USA, Niemiec, Francji, Nikaragui, Czech i Ukrainy – tak napisano.

Współdziałanie 2013

Równocześnie z rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad 2013 z udziałem około 600 żołnierzy w czwartek na Białorusi rozpoczęły się manwery Współdziałanie 2013. Odbywają się one pod egidą poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym do której należą: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan i Tadżykistan. Celem manewrów Współdziałanie -2013 jest ćwiczenie walki z terroryzmem.

PAP/IAR/mil.ru/mod.mil.by/ITAR-TASS//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sikorski: manewry Rosji i Białorusi traktujemy poważnie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 15:00
Wojsko zawsze przygotowuje się na najgorsze scenariusze i je ćwiczy. My też to robimy – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pytany o opinię jednego z byłych szefów resortu obrony, który ocenia, że Białoruś i Rosja "otwarcie przygotowują się do ewentualnej wojny z Polską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 07:00
- Polscy politycy muszą podejmować decyzje, które odsuną ryzyko samotnej konfrontacji ze zintegrowaną wokół Moskwy strefą postradziecką - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zapytany o manewry Rosji i Białorusi "Zachód 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na manewry Zapad 2013 Rosja nie zaprasza obserwatorów NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 00:04
W rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zapad 2013 weźmie udział 13 tysięcy żołnierzy. Sztab Rosji nie zamierza zapraszać obserwatorów NATO. Wcześniej informowano, ze manewry będą mieć miejsce m.in. w Brześciu, bardzo blisko polskiej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska baza na Białorusi i ZBiR zaskarżone. "Naruszają konstytucję"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 14:00
Decyzja o budowie rosyjskiej bazy na terenie Białorusi narusza konstytucję - napisali opozycjoniści we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Za sprzeczne z konstytucją uznali też zapisy o utworzenia Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR-u).
rozwiń zwiń