Raport Białoruś

Białoruś: odkryto ruiny zamku w Brześciu. W nim Jagiełło zdecydował o wojnie z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 07:25
Cenne odkrycie białoruskich archeologów. Odkopali fragmenty historycznego zamku w Brześciu. Kiedyś rezydowali w nim Władysław Jagiełło i książę Witold. Zamek został zburzony w XIX wieku przez cara Mikołaja I, który kazał na jego miejscu wybudować twierdzę.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): wykopaliska na terenie zamku w Brześciu
Urbs et Castellum Brestzie Litewski [...] Dahlbergh, Erik (1625-1703). Ryc. z dzieła: Pufendorf Samuel, De Rebus a Carolo Gustavo Sveciae Rege Gestis, Norymberga 1696
Urbs et Castellum Brestzie Litewski [...] Dahlbergh, Erik (1625-1703). Ryc. z dzieła: Pufendorf Samuel, De Rebus a Carolo Gustavo Sveciae Rege Gestis, Norymberga 1696Foto: polona.pl (Bibiloteka Narodowa)

Budowla położona u zbiegu rzek Bug i Muchawiec została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku i do XVI wieku była drewniana.

Białoruscy archeolodzy mówią, że to historyczne wydarzenie. Archeolog Piotr Łysienka powiedział, że teraz można będzie ocenić poszczególne etapy rozwoju zamku. - To będą wykopaliska miasta z XIII wieku i część umocnień z XVI wieku - powiedział.

Prace są prowadzone na terenie muzealnego kompleksu twierdzy brzeskiej. Obecny Brześć jest położony w trochę innym miejscu niż znajdował się kilka wieków temu. To z powodu decyzji rosyjskiego cara. Mikołaj I w 1834 roku polecił na miejscu starego miasta w Brześciu zbudować twierdzę. Na jej potrzeby został zburzony zamek i stare miasto. Obecny Brześć powstał trzy kilometry od historycznej osady.

W 1409 roku w zamku w Brześciu spotkali się: król Władysław Jagiełło, książę Witold, sułtan - wódz Tatarów i arcybiskup Mikołaj Trąba i tam zdecydowali o wojnie z Zakonem Krzyżackim.

polona.by
polona.pl

 

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum poświęcone Żydom w białoruskim Brześciu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 12:57
Eksponaty zaczęto zbierać od 2009 roku. Większość pochodzi od mieszkańców oraz emigrantów z Brześcia, żyjących teraz w USA, Izraelu i Argentynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: obchody napaści Niemiec na ZSRR w twierdzy brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 14:00
Na Białorusi w sobotę odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki, czyli rocznicę tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej
rozwiń zwiń