Raport Białoruś

W 2015 roku ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:15
Rosja, Białoruś i Kazachstan zamierzają w maju 2014 r. podpisać umowę o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej - oświadczył w czwartek w Mińsku prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.
Władimir Putin, Nursułtan Nazarbajew, Aleksander Łukaszenka
Władimir Putin, Nursułtan Nazarbajew, Aleksander ŁukaszenkaFoto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL

- Uzgodniliśmy, że decydujemy się podpisać porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, która powinna zacząć działać 1 stycznia 2015 r. W tym celu w maju przyszłego roku powinniśmy mieć projekt dokumentu i go podpisać, żeby zdążyć w ciągu pół roku ratyfikować go w swoich parlamentach - oznajmił Nazarbajew po posiedzeniu kierowniczego organu Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej.

Dodał, że na czwartkowym spotkaniu doszło do poważnych rozmów na temat wypełniania obowiązujących już umów i likwidacji istniejących ograniczeń w Unii Celnej.

Wcześniej w czwartek Nazarbajew wskazywał na bariery w przepływie towarów wewnątrz Unii Celnej wskazał. - Utrzymują się trudności w dostępie kazachskiej produkcji na rynki partnerów, stosowane są pozataryfowe bariery techniczne, zawyżane wymogi sanitarne i fitosanitarne, warunki certyfikacji i licencji. (...) Czasem stawiane są z góry nierealne warunki, z wykorzystaniem norm, których nie ma w sanitarnych certyfikatach naszych krajów. Zauważamy spadek dostaw białoruskiej produkcji i towarów na rynek Rosji, tak samo jak naszego mięsa - zaznaczył.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział jednak po rozmowach, że uzgodniono, iż bariery na drodze do wolnego handlu towarami, usługami, kapitałem, technologią i siłą roboczą na terenie Unii Celnej zostaną usunięte.

W zamyśle Kremla Eurazjatycka Unia Gospodarcza będzie wzorowana na Unii Europejskiej.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Minister z rządu Julii Tymoszenko: Ukraina podpisze historyczną umowę z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 12:47
Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską będzie podpisana w Wilnie – ocenił w rozmowie z portalem Polskiego Radia były minister gospodarki w rządzie Julii Tymoszenko, Bohdan Danyłyszyn. Jest przekonany, że wszystkie przeszkody na drodze do tej umowy będą pokonane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doradca Putina: Ukrainę czeka szok po podpisaniu umowy z UE

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 23:59
Po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, Rosja może wprowadzić wizy dla obywateli Ukrainy – oświadczył w radiu Echo Moskwy doradca Władimira Putina, Siergiej Głaziew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mykoła Riabczuk: Janukowycz panicznie boi się Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:20
Nie mam złudzeń, że obecny rząd ukraiński będzie wypełniał te wszystkie zobowiązania, które przewiduje umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską. Jednak rządy się zmieniają – mówi w rozmowie z portalem Polskiego Radia Mykoła Riabczuk, poeta, publicysta, wiceprezes ukraińskiego PEN-Clubu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Kowal: nie ma odwrotu od umowy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:32
Kraje na wschodzie Europy powinny dostać obietnicę członkostwa w Unii Europejskiej, trzeba jak najszybciej nieść wizy – podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem eurodeputowany Paweł Kowal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja straszy Janukowycza. "Celem Unii Europejskiej jest jego odsunięcie"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 22:11
Ostatecznym celem umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską jest odsunięcie od władzy Wiktora Janukowycza, prezydenta Ukrainy - stwierdził szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow. To kolejna tego rodzaju aluzja ze strony rosyjskich urzędników
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Unia Celna może wprowadzić wyższe cła dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 16:36
Unia Celna Białorusi, Rosji i Kazachstanu w razie otwarcia ukraińskiej granicy dla europejskich towarów może wprowadzić wyższe opłaty celne dla obrony swojego rynku - oświadczył Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń