X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

W Mińsku są tylko trzy szkoły białoruskie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 17:14
Audio
  • Franak Wiaczorka: w Mińsku są tylko trzy szkoły z językiem białoruskim
  • Franak Wiaczorka: trzeba zacząć kampanię promowania języka białoruskiego
Franak Wiaczorka
Franak Wiaczorka

Według danych Biełstatu, obecnie zaledwie 5,8 procent mieszkańców Mińska mówi w domu po białorusku. Większość rozmawia po rosyjsku.

Kiedy poszedłem do szkoły gdy miałem 6 lat - Łukaszenka został wtedy prezydentem - w Mińsku było ponad 80 białoruskich szkół. Teraz w Mińsku są tylko trzy szkoły, gdzie wszystkie przedmioty wykładane są po białorusku. Moja młodsza siostra, codziennie jeździ z domu do szkoły, kilkanaście kilometrów, tylko po to, żeby uczyć się w języku białoruskim.

Na wsi jest trochę lepiej, bo tam wielu Białorusinów mówi po białorusku, albo w języku mieszanym białorusko-rosyjskim. W Mińsku sytuacja jest fatalna.

Przyczyny  to: Internet, media, szkoła wyższa. Rodzice wybierając szkołę dla dziecka, patrzą na jego możliwe perspektywy w przyszłości. Widzą, że z białoruskim językiem nie będzie miało perspektywy. I oddają go do szkoły rosyjskiej.

Analizując wyniki badań z końca 19. wieku można stwierdzić, że liczba osób mówiących po białorusku zmniejszyła się obecnie kilka razy. Przez ostatnie dziesięć lat miała miejsce najintensywniejsza rusyfikacja Białorusinów w najnowszej historii tego kraju.

Za rządów Łukaszenki zamknięte zostały białoruskie szkoły. Edukacja wyższa przeszła na język rosyjski. Nie mamy wolności i demokracji, ale też nie zważamy na problem totalnej rusyfikacji. W ostatnich latach ten problem wypadł z naszej świadomości.

Po publikacji tych wyników musimy zmienić radykalnie naszą działalność, zwrócić uwagę na zmniejszającą się ilość Białorusinów, i zacząć kampanię promowania języka białoruskiego.

Biełstat o języku białoruskim

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie MSZ: Unia musi podjąć kolejne kroki wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 15:50
MSZ oczekuje od władz Białorusi natychmiastowego zaprzestania represji, zwolnienia więźniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna czwarta Białorusinów mówi w domu po białorusku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 22:19
Około 106 tys. ludzi, czyli zaledwie 5,8 proc. mieszkańców niespełna dwumilionowego Mińskarozmawia w domu w ojczystym języku
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: chciałem gwizdać na reakcję Zachodu na procesy opozycji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 23:40
"Nie podobają mi się pederaści" - takie słowa, jak twierdzi sam Alexander Łukaszenka, miał prezydent Białorusi skierować do szefa MSZ Niemiec.
rozwiń zwiń