Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Jedynka
Luiza Łuniewska 20.08.2011

Komplikuje się sytuacja na Bliskim Wschodzie (wideo)

Dr Jan Bury (politolog): Rozwiązanie konfliktu palestyńskiego uważane jest za klucz do likwidacji problemów współczesnego świata, takich jak terroryzm czy rosnące ceny paliw.
Dr Jan Bury w studiu JedynkiDr Jan Bury w studiu Jedynkifot: PR

– Wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny komplikuje się sytuacja na Bliskim Wschodzie – twierdzi dr Jan Bury, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Izraelem wstrząsają krwawe ataki terrorystyczne, które, jak mówi gość Jedynki, mogą odwlec proces pokojowy.

– Władze izraelskie są w bardzo trudnej sytuacji – tłumaczy Bury. Od kilku tygodni trwały protesty Izraelczyków związane z rosnącymi kosztami życia. Teraz, w związku z zamachami, zostały zawieszone, ale oczywiście nie rozwiązuje to problemu. – Zdecydowana reakcja armii izraelskiej na zamachy spowodowała, że rządzący Autonomią Palestyńską Hamas wypowiedział obowiązujące od dwóch lat nieformalne zawieszenie broni – mówi gość "Sygnałów Dnia". Zamachy przypisuje się Ludowym Komitetom Oporu, które są hybrydą różnych organizacji terrorystycznych, ale w przeszłości współpracowały z Hamasem.

Z drugiej strony znawcy problemów bliskowschodnich zwracają uwagę, że zamachy nie są teraz na rękę Palestyńczykom. We wrześniu Zgromadzenie Ogólne ONZ ma głosować nad uznaniem ich autonomii za państwo.

– Z przecieków wynika, że Palestyńczykom brakuje tylko kilku głosów. Ale nawet gdyby im się udało, Rada Bezpieczeństwa zapewne to zawetuje – przekonuje Bury. Jego zdaniem uznanie miałoby charakter symboliczny, gdyż i tak nie zapewni spokoju w rejonie.

Izrael obawia się też, że nowe władze Egiptu będą chciały renegocjować porozumienie z Camp David z 1978 roku, które było bardzo korzystne dla państwa żydowskiego. Gwarantowało, że Egipt nie zaatakuje Izraela, nie będzie trzymał wojsk na Półwyspie Synaj, będzie natomiast walczył z muzułmańskim terroryzmem zagrażającym Izraelowi i dostarczał temu krajowi gaz po bardzo korzystnych cenach. W zamian Egipt otrzymał amerykańską pomoc, ale przede wszystkim wojskową.

– Gazociąg idący do Izraela wyleciał w powietrze. Wbrew porozumieniu Egipcjanie zgrupowali armię na Synaju. Mają tam problem z Beduinami, którzy zaczęli tworzyć "państwo w państwie", ale nie wiadomo, jak to się skończy – mówi Bury.

Rozmawiał Mariusz Syta.

(lu)