Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Jedynka
Luiza Łuniewska 23.03.2011

Cztery scenariusze dla Libii (zobacz wideo)

Prof. Tadeusz Iwiński (SLD): Operacja Świt Odysei ma charakter wielokulturowy, aby uniknąć skojarzeń, że ta interwencja to zderzenie cywilizacji.
Cztery scenariusze dla Libii (zobacz wideo)fot: Wojciech Kusiński/PR

Tadeusz Iwiński (SLD), wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych mówi, ze istnieje kilka możliwych scenariuszy rozwoju wypadków w Libii. Optymistyczny, że Kaddafi ustąpi na skutek interwencji jest raczej nieprawdopodobny. Drugi to taki, że w miarę słabnięcia zdolności obronnych rebelianci będą przejmować władzę. - Niestety, najbardziej prawdopodobny jest trzeci, że zaczęła się długotrwała wojna domowa, która może się skończyć rozpadem na Trypolitanię i Cyrenajkę - tłumaczy Iwiński. Czwarty scenariusz to mediacje zorganizowane przez Turcję lub któreś z państw afrykańskich. - Choć tak naprawdę żadnego rozwoju wydarzeń wykluczyć nie można - mówi Iwiński.

Tłumaczy, że operacji Świt Odysei nadano charakter wielokulturowy, aby uniknąć skojarzeń, że ta operacja to zderzenie cywilizacji - mówi Tadeusz Iwiński, Stąd zaangażowanie Ligi Afrykańskiej i Ligi Arabskiej. Choć tak naprawdę udział państw afrykańskich i arabskich w operacji militarnej jest minimalny - tylko Katar i Emiraty Arabskie wystawiły symboliczne siły. Stąd też enigmatyczne stanowisko NATO. Wynika ono m.in. ze sprzeciwu Turcji, która ma drugą, co do wielkości armię w NATO. - Turcja odmówiła Amerykanom, nawet za kwotę wielu miliardów dolarów, przepuszczenia wojsk amerykańskich do Iraku. -Pamiętajmy, że jest to kraj muzułmański, choć państwo świeckie - tłumaczy Iwiński.

>>>Przeczytaj całą rozmowę z prof. Tadeuszem Iwińskim

Interwencja W Libii - jak mówi to wyzwanie dla polskiej prezydencji, jak np. wojna rosyjsko-gruzińska podczas prezydencji francuskiej. W społeczności międzynarodowej istnieją rozbieżności nawet co do tego, jak interpretować rezolucję Rady Bezpieczeństwa. - Przykładowo parlament Indii na tej podstawie potępił interwencję. Uznał, że wymuszenie zakazu lotów nie upoważnia do takiej aktywności militarnej - opowiada gość "Sygnałów Dnia".

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Cztery scenariusze" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również wideo z rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.