Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Dwójka
Michał Czyżewski 10.11.2013

Niezwykła moc Dziadka Gacy

- Kiedy ja i moi przyjaciele chcieliśmy wyjść od Jana Gacy, ten powiedział: "nigdzie nie idziecie". Zostaliśmy więc. Na 14 lat - opowiadał skrzypek Maciej Żurek, uczeń zmarłego w tym roku wybitnego muzykanta z Radomszczyzny.
Jan Gaca (na pierwszym planie)Jan Gaca (na pierwszym planie)Krzysztof A. Dziedzic / Wikimedia / CC
Posłuchaj
  • Maciej Żurek wspomina osobę i muzyczny talent Jana Gacy (Źródła/Dwójka)
Czytaj także

"Był sierpień - późne popołudnie. Po piętnastokilometrowym marszu (tyle jest z Przysuchy do Przystałowic Małych) weszliśmy do domu Jana Gacy. Wyskoczył z łóżka trochę zaspany. Machnął ręką szerokim gestem zza głowy. 'Panie, ale zaskoczenie', powiedział uradowany, jak byśmy byli dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Zanim zdążyliśmy powiedzieć, skąd jesteśmy i co chcemy, Gaca wyjął skrzypce i, nie pytając o nic, zaczął grać... niesamowicie. Zakochaliśmy się w nim i w muzyce po 30 sekundach" - wspominał Maciej Żurek, skrzypek, założyciel Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego, który powstał w 1998 roku jako jedna z inicjatyw przy olsztyńskim Stowarzyszeniu "Tratwa".

Muzyk podróżował z przyjaciółmi po Polsce w poszukiwaniu prawdziwej muzyki ludowej. Jeżdżąc od miejsca do miejsca młodzi ludzie znaleźli w końcu Jana Gacę. - Trafiając na Dziadka Gacę, nie mieliśmy cienia wątpliwości, że trafiliśmy w sam środek kosmosu - powiedział Maciej Żurek. - To, co mówił, było żywe, to, co grał, bardzo tajemnicze. Z początku nie rozpoznawaliśmy nawet, w jakim metrum gra. Ale jego muzyka miała niesamowity ładunek mocy - dodał.

- W zasadzie wszystko, co wiem o graniu i w ogóle o figurze zwanej "muzykant", wiem od Dziadka Gacy, a także dzięki spotkaniom, które aranżowaliśmy wspólnie z nim i innymi muzykami - mówił Maciej Żurek. - Czuję się jego uczniem. Nie wiem, czy mogę się określić jako spadkobierca lub kontynuator, bo Jan Gaca był gigantem grania. I chyba nikt z nas nie odkrył jeszcze najistotniejszego sekretu tego muzykowania - powiedział.

Maciej Żurek wystąpił na koncercie poświęconym pamięci Jana Gacy, który odbył się 10 listopada w Studiu im. Władysława Szpilmana.

Audycję prowadziła Anna Szewczuk-Czech.

mc