Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Dwójka
Michał Czyżewski 07.11.2013

Jan Gaca szybko przełamywał lody

- To był na tyle otwarty facet, że zawsze można było do niego przyjechać, przenocować. To, że miał wielu uczniów wynika z jego charakteru, osobowości - mówił w Dwójce Maciej Żurek, jeden z uczniów Jana Gacy.
Wielka Orkiestra GacówWielka Orkiestra GacówPiotr Baczewski
Posłuchaj
  • Maciej Żurek o uczniach Jana Gacy (Źródła - magazyn kultury ludowej/Dwójka)
Czytaj także

Jak przyznaje w audycji "Źródła - magazyn kultury ludowej" socjolog i skrzypek Maciej Żurek, trudno powiedzieć, ilu uczniów miał Jan Gaca. - Myśleliśmy, że było ich kilkudziesięciu. Niedawno się okazało, że było ich więcej, tylko nie wszystkich znaliśmy. Bywali u niego w domu, ale ani ja, ani moi znajomi, nigdy ich nie poznaliśmy. Mnie to cieszy, że było nas tak wielu, bo to oznacza, że wokół Jana wytworzył się "ruch" - mówi Żurek.
Dlaczego ludzie garnęli się do Jana Gacy? - To był facet bezpretensjonalnie otwarty - podkreśla gość Anny Szewczuk-Czech. Wyjaśnia, że w kontakcie z Gacą nie obowiązywały konwenanse towarzyskie, żadne sztywne normy, nie było dystansu. - To wszystko zostało wyparte przez nieskończoną miłość - podkreśla. - Facet był na tyle otwarty, że zawsze można było do niego przyjechać, przenocować. To, że miał wielu uczniów wynika z jego charakteru, osobowości - ocenia.
Jak dodaje Żurek, nie bez znaczenia było również to, że Gaca był po prostu bardzo dobrym muzykiem. Takim, od którego chciało się uczyć. - Pan Jan miał klasę, w jego muzyce trudno było się nie zakochać, ona magnetyzuje - podkreśla. Gość radiowej Dwójki dodaje, że liczba uczniów pana Jana była tak duża również dlatego, że wśród miejscowych muzyków i osób zainteresowanych szybko rozniosła się wieść o tym, jaki jest Gaca. - No i nie bez znaczenia był ten nocleg... - podkreśla.
W niedzielę odbędzie się koncert Wielkiej Orkiestry Gaców. Żurek mówi, że to niezwykle zabawna sprawa. - Orkiestrę w gruncie rzeczy założył sam dziadek Gaca nie wiedząc nawet o tym. Pan Jan nigdy nie zorganizował próby orkiestry, on po prostu wyuczył każdego z jej członków. Zresztą do tej pory nie organizowaliśmy prób, ta przed koncertem radiowym będzie pierwsza - zaznacza.

Koncert Wielkiej Orkiestry Gaców odbędzie 10 listopada w Studiu im. Władysława Szpilmana w godzinach 16-18. Na "Muzycznej Scenie Tradycji" wystąpią: Maria Siwiec, Piotr Gaca, Tomasz Stachura, Maciej Żurek, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, Julka Migdalska, Kasia Zedel, Marcin Drabik, Mateusz Kowalski.

W przeddzień tego koncertu Wielka Orkiestra Gaców zagra do tańca w klubie Solec 44. Wystąpi w składzie - Katarzyna Zedel, Julia Migdalska, Maciej Żurek, Mateusz Niwiński, Marcin Drabik, Mateusz Kowalski, Agnieszka Niwińska, Robert Burdalski i goście. Początek o godzinie 19.00

W audycji spotkaliśmy się także ze śpiewaczką z Przystałowic Małych - Marianną Kowalską, laureatką tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Audycję poprowadziła Anna Szewczuk-Czech.

***

Jan Gaca, radomski skrzypek, urodzony w 1933 roku w Przystałowicach Małych, zmarł 23 sierpnia tego roku. Grał od 16 roku życia na zabawach i weselach jako bębnista. W latach 90. powrócił do skrzypiec. Stał się znanym muzykantem w okolicy Przysuchy i ziemi radomskiej.
Wielokrotny laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga. Współpracował z zespołem śpiewaczym "Zakukała kukułecka" z Gałek Rusinowskich, grywał z harmonistą Marianem Pełką z Kłudna i kuzynem Stefanem Gacą – bębnistą.
Wykształcił wielu młodych muzyków i muzykantów grających na skrzypcach, basach i bębenku. Spośród jego uczniów wyróżnić można Macieja Żurka i Marka Ruczko z Olsztyna oraz Ewę Grochowską z Lublina. Wielokrotnie zapraszany do grania na potańcówkach i koncertach przez Stowarzyszenie "Dom Tańca" z Warszawy czy Stowarzyszenie "Tratwa" z Olsztyna.
Maciej Żurek jest socjologiem, skrzypkiem, liderem Stowarzyszenia Tratwa, autorem licznych projektów edukacyjnych i animacyjnych związanych z muzyką tradycyjną. Zainicjował powstanie Wiejskich Klubów Tańca we wsiach Południowego Mazowsza. Od 2008 roku współpracuje z Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury na rzecz restytucji tradycji wołoczebnych na Północnym Podlasiu.