Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Dwójka
Bartosz Chmielewski 18.12.2013

Co filmy z wesela mówią o nas samych?

- To bardzo cenny dokument dla antropologów, a jednocześnie bardzo trudny, bo trzeba wiedzieć, które sceny były aranżowane na potrzeby filmów - mówiła w Dwójce o wizualnych aspektach naszej kultury etnolożka Karolina Dudek.
Co filmy z wesela mówią o nas samych?East News/Glowimages
Posłuchaj
  • Wizualne podejście do antropologii (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

Zainteresowanie wizualnością wśród antropologów wraca do łask. O tym narzędziu badawczym rozmawialiśmy w "Rozmowach po zmroku" m.in. na przykładzie filmów weselnych. Gatunek ten rozpowszechnił się w latach 90. XX wieku wraz z rozwojem technologii i łatwym dostępem do kamer wideo. Fakt filmowania wesel w dużym stopniu wpłynął na charakter tych wydarzeń.
- Samo filmowanie stało się ważnym elementem rytuału - opowiadała Karolina Dudek. - To co zostaje umieszczone na pamiątkowej płycie DVD z wesela utrwala to wydarzenie w sposób idylliczny i upiększony. Chodzi o to, żeby wykreować dobry początek i wprowadzać dobra nutę w pierwsze takty pieśni, która ma być śpiewana potem do końca życia - wyjaśniała.

Dla antropologa przy badaniu dokumentu w postaci filmu weselnego ważne jest zbadanie kulis jego powstania oraz zasad tworzenia. - Warto dowiedzieć się, kto ogląda takie filmy i jak są odbierane - podkreślała rozmówczyni Piotra Kędziorka.

Wgrywanie filmów z wesel do internetu przyczyniło się też do upowszechniania niektórych elementów obrzędu. - Różne formy weselne w ten sposób podróżują. Dobrym tego przykładem jest aranżacja pierwszego tańca w stylu sceny z filmu "Dirty Dancing". To fenomen, który rozprzestrzenił się po całym świecie...

O historii i znaczeniu antropologii wizualnej opowiadali w audycji również dr Sławomir Sikora - antropolog z IEiAK UW, Anna Lewiecka i Michał Grosz.
Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

bch

tagi: folk