Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 27.10.2015

Wybory parlamentarne 2015. PKW: do Sejmu wejdzie pięć ugrupowań: PiS, PO, Kukiz’15, Nowoczesna i PSL. Trwa ogłaszanie oficjalnych wyników

PiS wygrywa wybory do Sejmu - podała PKW, Do Sejmu weszły też, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa również w Senacie - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych.
Galeria Posłuchaj
  • Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej (Jedynka)
  • PKW poinformowała, które partie znajdą się w Sejmie. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Czytaj także

Późnym wieczorem PKW podało, że w wyborach do Sejmu PiS otrzymało 37,58 proc., PO - 24,09 proc., Kukiz'15 - 8,81 proc., Nowoczesna - 7,60 proc. a PSL - 5,13 proc. Zjednoczona Lewica z 7,55 proc. głosów, jako koalicja, Partia Razem z 3,62 proc. i KORWiN z 4,76 proc. znalazły się poniżej progu wyborczego. W podziale mandatów będą uczestniczyły również Mniejszość Niemiecka i komitet Zjednoczeni dla Śląska.

We wtorek PKW otrzyma papierowe protokoły i ma podać ostateczne wyniki wyborów do Sejmu (w tym podział mandatów) i do Senatu.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w większości województw, podczas gdy PO zwyciężyła w dwóch: pomorskim i zachodniopomorskim. PiS wygrało w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim, warmińsko-mazurskim.

W Wielkopolsce podzielonej na cztery okręgi jest remis: w dwóch okręgach wygrało PiS (Kalisz i Konin), w dwóch - PO (Poznań i Piła).

Z danych z komisji okręgowych wynika, że PiS będzie miał większość głosów w stuosobowym Senacie. Do tej izby wejdą m.in. dotychczasowy wicemarszałek Stanisław Karczewski i historyk Jan Żaryn z PiS, a z PO marszałek Bogdan Borusewicz. Mandatu senatora nie zdobyli m.in. Waldemar Pawlak i Roman Giertych.

Kto wejdzie do nowego rządu?

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że będzie działał zgodnie z zapisami konstytucji i ustaw oraz obyczajem parlamentarnym. Przypomniał, że do tej pory to ugrupowanie, które wygrało wybory, wskazywało kandydata na premiera.

W PiS decyzje o składzie rządu zapadną po ogłoszeniu oficjalnych wyników. Według nieoficjalnych informacji koordynatorem służb specjalnych ma zostać były szef CBA Mariusz Kamiński. Wśród nazwisk ministrów wymienia się: Piotra Naimskiego (nowy resort energetyki), Andrzeja Adamczyka (infrastruktura) i Marka Gróbarczyka (gospodarka morska), a jak wcześniej zapowiadano szefem MON ma zostać Jarosław Gowin, lider Polski Razem.

Źródło: TVN24/x-news

W partii trwa dyskusja m.in. o ministrze spraw zagranicznych, ministrze sprawiedliwości i szefie mającego powstać resortu gospodarki i rozwoju. Po ogłoszeniu wyników zbierze się wąskie kierownictwo partii, a potem najprawdopodobniej komitet polityczny PiS. Zdecydować mają ustalenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego z kandydatką na premiera Beatą Szydło.

Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek potwierdziła, że szefem nowego rządu będzie Beata Szydło. W jej ocenie nowy rząd na pewno wprowadzi poprawki do projektu budżetu państwa na 2016 r., bo napisanie nowego przed końcem roku może być trudne.

Zmiany w PO?

Zarząd PO omówi we wtorek wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych i podsumuje kampanię wyborczą. Politycy PO, z którymi rozmawiała w poniedziałek PAP, przyznawali, że wynik wyborczy jest porażką. Rozważanie zmian w PO za przedwczesne uznał wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, według którego na większym poparciu dla PiS zaważyła "wielka potrzeba zmiany". Jego zdaniem Ewa Kopacz powinna nadal stać na czele PO; choć nie wykluczył kandydowania na szefa partii, gdyby Kopacz zrzekła się przywództwa.

Paweł Kukiz nie wierzy, że Sejm przetrwa cztery lata, bo spełnienie obietnic wyborczych - jak mówił - "graniczyłoby z cudem".

Po wyborach na rynkach finansowych zmiany notowań indeksów giełdowych były niewielkie. W ciągu dnia nie zmienił się kurs złotego wobec walut. Niektórzy analitycy, komentując w poniedziałek rano sytuację na rynkach zwracali uwagę, że PiS uzyskał stabilną większość, a rynki najbardziej obawiają się niestabilności.

Czytaj więcej
sejm 1200 .jpg
Wybory parlamentarne

Za ponad 50-procentową frekwencję w wyborach odpowiadają nowi gracze polityczni, którzy przyciągnęli ludzi do lokali wyborczych - oceniają eksperci. Politolog Piotr Trudnowski ocenił, że więcej osób poczuło, że ma na kogo zagłosować, bo pojawiła się więcej niż jedna nowa propozycja alternatywna dla PiS-u i Platformy.

Według Michała Klonowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego PiS będzie dążyć do samodzielnych rządów, mimo że ma obecnie największą zdolność koalicyjną w historii, a jego najbardziej naturalnym koalicjantem byłby ruch Kukiz'15.

Zdaniem Rolanda Freudensteina, eksperta z Martens Centre w Brukseli, po zmianie rządu w Polsce można spodziewać się innego stylu w polityce europejskiej, ale niekoniecznie innej jej treści. Będzie więcej domagania się, a mniej dyplomacji - ocenił.

PAP/IAR/aj/pp