Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
IAR
Radosław Różycki 02.05.2011

Bin Laden nie żyje. "Sprawiedliwości stało się zadość"

Przywódca al-Kaidy został zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie. Poinformował o tym w specjalnym przemówieniu prezydent USA Barack Obama.

Tuż przed północą czasu lokalnego prezydent USA wygłosił nadzwyczajne przemówienie, które adresował nie tylko do Amerykanów, ale do całego świata. "Stany Zjednoczone przeprowadziły operację, w której został zabity Osama bin Laden - przywódca al-Kaidy, terrorysta odpowiedzialny za zamordowanie tysięcy niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci" - powiedział Barack Obama.

Osama bin Laden został zabity w operacji niewielkiego oddziału amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu. Prezydent Barack Obama poinformował, że Stany Zjednoczone są w posiadaniu ciała zabitego przywódcy al-Kaidy. - Sprawiedliwości stało się zadość - powiedział amerykański przywódca. Obama oświadczył, że jego kraj będzie kontynuował walkę z terroryzmem, ale zapewnił, że nie jest to walka z islamem. Według Baracka Obamy, podczas operacji, w wyniku której zabito Osamę bin Ladena, nie ucierpiał nikt postronny. Amerykański prezydent dodał, że operację przeprowadzono we współpracy z pakistańskimi służbami.

Dolar w górę

Kiedy amerykańskie media poinformowały o zabiciu Osamy bin Ladena, tysiące Amerykanów wyszły na ulicę. Przed Białym Domem ludzie wznosili okrzyki "USA, USA" i śpiewali hymn Stanów Zjednoczonych. Po opublikowaniu informacji o śmierci bin Ladena odnotowano wzrost kursu dolara. 54-letni Osama bin Laden był uważany za jednego z dziesięciu najgroźniejszych i najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Nie udowodniono mu jednak bezpośrednio żadnej zbrodni. Podejrzewano go o przygotowanie zamachów na ambasady Stanów Zjednoczonych w Nairobi i Dar As-Salam. Oskarżany był przede wszystkim o zorganizowanie ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie 11 września 2001 roku. W jego wyniku zginęły blisko 3 tysiące osób.

/

Żywot terrorysty

Osama bin Laden urodził się w w 1957 roku w Dżiddzie, w wielodzietnej rodzinie jemeńskiego emigranta Muhammada bin Ladena. Jego ojciec był właścicielem firmy budowlanej i pozostawał w zażyłych stosunkach z panującym w Arabii Saudyjskiej rodem Saudów. Osama bin Laden studiował ekonomię na uniwersytecie w Dżiddzie. Podczas studiów zgłosił swój akces do religijnej milicji Bractwa Muzułmańskiego.

Jego kariera zaczęła się w momencie wybuchu wojny w Afganistanie w1979 roku, kiedy na ten kraj dokonał inwazji Związek Radziecki. Bin Laden wyjechał do Peszawaru. Był wtedy odpowiedzialny m.in. za organizację obozów szkoleniowych i kanałów przerzucających pieniądze na teren Afganistanu. Sprowadził również do Peszawaru będące własnością rodziny maszyny budowlane i oddał je do dyspozycji walczących muzułmanów. Podczas wojny z Sowietami bin Ladena wspierali Amerykanie, dostarczając mu pieniądze i broń.

/

W 1989 roku wrócił do Arabii Saudyjskiej, gdzie założył organizację al-Kaida, zrzeszającą islamskich rewolucjonistów, niejednokrotnie weteranów wojny afgańskiej. Podczas wojny w Zatoce Perskiej Bin Laden zaproponował Saudom, że wyruszy wraz z podległymi mu ludźmi przeciw wojskom Saddama Husajna. Nie przyjęto tej propozycji, co spowodowało wzrost napięcia między rodem panującym a Bin Ladenem, szerzącym idee walki z Ameryką. Arabia Saudyjska odebrała mu obywatelstwo i nakazała opuszczenie kraju. Ben Laden zamieszkał w Chartumie, przyjmując obywatelstwo Sudanu. Na skutek zamachów, o które był podejrzany, Sudan, pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, odmówił mu dalszej gościny. Bin Laden przeniósł się do Afganistanu, gdzie cieszył się poparciem muzułmańskich talibów. Tam zajął się szkoleniem partyzantów z Kaukazu, Uzbekistanu, Turkietanu, Tadżykistanu, Kirgizji czy Kaszmiru. Organizował kryjówki i kanały przerzutowe dla skonfliktowanych z prawem fanatyków religijnych z całego świata.

rr

Zobacz: Raport Arabia>>>