Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
polskieradio.pl
Tomasz Owsiński 20.10.2011

Kaddafi nie żyje: najnowsze informacje

Okoliczności śmierci byłego dyktatora nie są do końca jasne. Wiadomo, że Kaddafi usiłował wydostać się z Syrty...
Posłuchaj
  • "Ostrzegamy ludzi, by byli ostrożni, nie używali broni niewłaściwie i świętowali w cywilizowany sposób. Prosimy też wszystkich, by poczekali na oficjalny komunikat Mustafy Abdeldżalila, który albo potwierdzi informacje, albo im zaprzeczy" - powiedział rzecznik Rady
Czytaj także

22.01

Szef NATO Anders Fogh Rasmussen: w piątek odbędzie się spotkanie NATO, na którym zapadnie decyzja, kiedy i w jaki sposób zakończyć operację ochrony ludności cywilnej w Libii.

21.55

Ośrodek badawczy Stratfor: śmierć Kaddafiego ma znaczenie symboliczne. Nie zmienia realiów politycznych, ponieważ i tak się on politycznie ani militarnie nie liczył. Teraz Libia wchodzi w najtrudniejszą fazę rewolucji.

21.40

Shashank Joshi, ekspert w sprawach libijskich z ośrodka badawczego RUSI (Royal United Services Institute): po obaleniu Kaddafiego największe znaczenie będzie miało to, czy w Libii powstanie prawomocny rząd i czy nowe władze wywiążą się ze swych obietnic.

21.05

Francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe: teraz wkraczamy w nową epokę: czas budowy demokracji i odbudowy libijskiego potencjału gospodarczego. Ale o tym zadecyduje naród libijski - nie my.

20.45

Muammar Kaddafi nazywał uczestników rebelii przeciwko jego dyktatorskim rządom szczurami, ale ostatecznie to jego schwytano, gdy szukał schronienia w rurze przepustowej. Jak wyglądały ostatnie chwile dyktatora?

Czytaj więcej >>>

20.39

Barack Obama: zgon Kadafiego "oznacza zakończenie długiego i bolesnego rozdziału" dla Libii. świat może teraz uznać, iż reżym Kaddafiego definitywnie przestał istnieć.

Czytaj więcej >>>

(fot.
(fot. EPA/JIM LO SCALZO)

20.26

Minister obrony Francji Gerard Longuet: atak na konwój Kaddafiego przeprowadziło lotnictwo francuskie.

20.20

Libijska telewizja: dwaj synowie Muammara Kadafiego, Saif al-Islam oraz Mu'tasim, nie żyją. Ich ciała zabrano do szpitala w Misracie.

Czytaj więcej >>>

19.53

Muammar Kaddafi ostatniego wywiadu udzielił portugalskiej telewizji publicznej. Libijski dyktator mówił w nim, że wciąż traktuje Lizbonę jako przyjaciela, w przeciwieństwie do wielu innych stolic, które - jak powiedział - zdradziły go.

19.47

Narodowa Rada Libijska: syn Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam został postrzelony w nogę i przebywa w szpitalu.

19.40

Arabskie telewizje pokazują moment zatrzymania Muammara Kaddafiego. W chwili pojmania dyktator był ranny, ale jeszcze żył.

19.20

Kanclerz Niemiec Angela Merkel: zgon Muammara Kaddafiego oznacza dla Libii początek nowego.

19.16

Śmierć Kaddafiego to nowy etap dla Libii, ale etap znaków zapytania - uważa islamistka doktor Katarzyna Górak - Sosnowska. Według niej nie można wykluczyć, że w Libii dojdzie do władzy kolejny dyktator.

19.10

- Teraz trzeba odesłać nielegalnych libijskich imigrantów do domu - oświadczył Umberto Bossi, przywódca współrządzącej we Włoszech Ligi Północnej.

18.55

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone o śmierci dyktatora Libii: musimy modlić się o to, by pracowano na rzecz zaprowadzenia pokoju i demokracji w tym kraju.

Czytaj więcej >>>

18.43

Nicolas Sarkozy: śmierć Kaddafiego to dla ludu Libii zamknięcie pewnej karty, sygnalizujące początek demokratyzacji.

18.35

Amerykański senator John McCain: zabicie Kaddafiego to historyczny dzień dla Libii. Republikański polityk wyraził przekonanie, że nowy rząd Libii zrekompensuje USA koszty operacji przeciwko siłom byłego dyktatora.

Czytaj więcej >>>

18.23

Aleksander Kwaśniewski o śmierci Kaddafiego: to jest zamknięcie pewnego etapu. Pytanie dziś brzmi: jak będzie wyglądała przyszłość, jak nowa władza zorganizuje to państwo, na ile uda się uniknąć napięć politycznych czy groźby wojny domowej?

Czytaj więcej >>>

(fot.
(fot. EPA/GUILLEM VALLE)

18.18

Arabista z UW, George Yacouba: śmierć Kaddafiego to także bardzo poważny przełom dla wielu krajów Afryki. Kaddafi był bardzo hojny dla wielu dyktatorów afrykańskich i teraz muszą oni zacząć obawiać się o swój dalszy los.

18.01

Lech Wałęsa o śmierci Kaddafiego: to człowiek odchodzący do wieczności, więc zmówiłem Wieczny odpoczynek. Ale pomyślałem też sobie: no tak, ale za ilu trzeba by się pomodlić, których wykończył ten właśnie człowiek. Dlatego mam sprzeczne uczucia.

Czytaj więcej >>>

17.59

Premier Holandii Mark Rutte: złapanie Kaddafiego oznacza koniec okropnej dyktatury w Libii. Kaddafi powinien był jednak odpowiedzieć za zbrodnie przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze.

17.57

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun: śmierć Muammara Kadafiego oznacza historyczną zmianę dla Libii.

Czytaj więcej >>>

17.55

Premier nowej Libii Mahmud Dżebril: przywódca Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil ogłosi jeszcze w czwartek lub najpóźniej w piątek ostateczne wyzwolenie Libii spod 42-letnich rządów Muammara Kaddafiego.

17.45

Amnesty International: nowe władze Libii muszą rozliczyć się z okrucieństwami obalonego reżimu, stawiając przed sądem wszystkich jego członków oskarżonych o łamanie praw człowieka.

Czytaj więcej >>>

17.35

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron: Libijczycy mają teraz jeszcze większą szansę na zbudowanie stabilnej i demokratycznej przyszłości.

Czytaj więcej >>>

(fot.
(fot. EPA/STEFAN ROUSSEAU)

17.30

Zbigniew Pisarski z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego: Libia bez Kaddafiego aż tak bardzo się nie będzie różniła, bo rozwarstwienie w oparciu o plemiona, o układ plemienny, się nie zmieni.

17.25

Upadek Muammara Kaddafiego to cios dla dyktatorów w tym regionie świata, zwłaszcza w Syrii i Algierii - powiedział Adel Darwish, specjalista od Bliskiego Wschodu.

17.20

Na Youtube pojawił się film z ciałem Muammara Kaddafiego (UWAGA drastyczne sceny)

17.17

Bronisław Komorowski: śmierć Kaddafiego symbolicznym końcem dyktatur w Afryce Płn.

Czytaj więcej >>>

17.12

Al-Dżazira: ciało dyktatora zostało umieszczone w meczecie w Misracie. Według Al-Arabii ciało znajduje się w centrum handlowym w dzielnicy Suk Tawansa.

16.55
"Numer 2" w Narodowej Radzie Libijskiej Mahmud Dżibril: od dawna czekaliśmy na ten moment. Muammar Kadafi został zabity.

(fot.
(fot. EPA/SABRI ELMHEDWI)

16.45

Francuski filozof Bernard-Henri Levy: przede wszystkim czuję ulgę albowiem dopóki Kadafi był politycznie obecny, to lała się krew. Zatrzymanie Kadafiego oznacza zakończenie wojny w Libii. Teraz przed narodem, który przeżył koszmar pod rządami szaleńca, stoi nowe zadanie: budowanie w Libii demokracji.

Czytaj więcej >>>

16.30

Dr Kacper Rękawek z PISM: po śmierci Kaddafi stanie się męczennikiem.

16.23

AFP: syn Kaddafiego, Mu'tasim nie żyje. Z kolei stacje telewizyjne Al-Dżazira i Al-Arabija poinformowały, że Mu'tasim żyje i został pojmany. Inny syn Kaddafiego, Saif al-Islam, prawdopodobnie wciąż ukrywa się na pustyni.

16.17

Dmitrij Miedwiediew: liczymy, że w Libii nastanie pokój, a Libia będzie nowoczesnym i demokratycznym państwem.

Czytaj więcej >>>

16.15

Mieszkańcy Libii cieszą się, że Muammar Kaddafi już im nie zagraża. Żołnierze sił Narodowej Rady Libijskiej tańczą na ulicach Syrty, krzycząc i strzelając w powietrze z pistoletów i rakietnic. Ludzie wyszli też na ulice. Wiwatujące tłumy wymachują libijskimi flagami, słychać też klaksony samochodów.

16.14

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki: ambasador Bożek potwierdził nam niezależnie, że pewny jest fakt śmierci Muammara Kaddafiego.

16.11

USA i NATO nie potwierdzają informacji o śmierci Muammara Kaddafiego.

Czytaj więcej >>>

16.09

Llibijskie władze: ciało obalonego dyktatora przeniesiono w nieujawnione miejsce.

16.02

- To kończy erę tyranii i represji, która trwała zbyt długu - napisali we wspólnym oświadczeniu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Czytaj więcej >>>

16.00

Jerzy Buzek: to dobry i długo oczekiwany dzień dla Libii. Kaddafi zadał tyle cierpienia libijskiemu narodowi, więcej już tego robić nie będzie.

15.55

Przedstawiciel tymczasowych władz libijskich w Polsce Ahmed el Malul: z ulgą przyjąłem informację o schwytaniu Kaddafiego. Teraz kraj czeka trudna budowa nowego porządku.

Czytaj więcej >>>

15.51

Polski MSZ: gratulujemy narodowi libijskiemu ostatecznego zakończenia trwającego dziesiątki lat okresu dyktatury.

Czytaj więcej >>>

15.50

Korespodent "Daily Telegraph" był w miejscu, gdzie według Rady zginął Kaddafi. Według jego relacji samochody z Kaddafim i jego świtą zostały ostrzelane przez NATO z powietrza i Kaddafi wraz z ochroniarzami zbiegł do przydrożnych kanałów. Tam mieli dopaść ich powstańcy i tam zginął były dyktator. "DT" zamieściło też zdjęcie agencji France Presse kanałów, w których miał on zginąć.

15.40

Rzecznik Narodowej Rady Libijskiej: ogłaszamy światu, że Kaddafi został zabity z rąk rewolucjonistów. To jest historyczny moment, koniec tyranii i dyktatury. Dokonał się los Kaddafiego.

Czytaj więcej >>>

15.37

Nowe władze Libii: Muammar Kaddafi został zabity w regionie Syrty na północy kraju.

/

15.34

Al-Dżazira pokazała zdjęcie ciała dowódcy sił Kadafiego, ministra obrony Abu Bakra Junisa Dżabra, który miał ślad po kuli poniżej szyi.

15.28

Silvio Berlusconi o smierci Kaddafiego: Sic transit gloria mundi (łac. tak przemija chwała świata)

Czytaj więcej >>>

15.29

Telewizja Al-Arabija: ciało Kaddafiego w Misracie, będzie można je sfilmować.

15.24

Przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej potwierdził, że zdjęcie przedstawiające najwyraźniej martwego mężczyznę, pokazywane w stacjach telewizyjnych, to zdjęcie Muammara Kaddafiego.

fot.
fot. Philippe Desmazes/AFP/Getty Images

14.30

Prof. Janusz Danecki: nie uważam, że to jest przełomowe wydarzenie, że to wiele zmieni w przypadku Libii.

Czytaj więcej >>>

14.15

Informację o śmierci Muammara Kaddafiego potwierdza Mahmud Szammam, rzecznik Narodowej Rady Libijskiej. Jednocześnie zapowiada, że szef Rady Mustafa Abdeldżalil wygłosi w tej sprawie orędzie do narodu.

Czytaj więcej >>>

14.00

- Oddaliśmy wiele strzałów. Muammar Kaddafi został ranny w nogi i w głowę i zginął - powiedział Abdel Madżid, ten sam człowiek, który wcześniej informował o pojmaniu byłego dyktatora. Według jego relacji Kaddafi chciał uciec z Syrty wraz z poplecznikami, gdy jego konwój zaatakowały siły NATO z powietrza i siły powstańcze z ziemi.

13.45

Pojawiają się pierwsze, niepotwierdzone informacje o śmierci Muammara Kaddafiego. Nie wiadomo jeszcze co się stało, źródło tych doniesień jest anonimowe.

13.40

Pojawiają się różne doniesienia odnośnie zatrzymania Kaddafiego. Według Associated Press schwytano go, gdy próbował w konwoju uciec z Syrty, która wpadała właśnie w ręce nowych władz. Agencja Reutera podaje natomiast, że znaleziono go w okolicznościach podobnych do schwytania Saddama Hussejna - w norze w ziemi.

13.20

Pierwsze informacje o zaatakowaniu schwytaniu Muammara Kaddafiego docierają do mediów za pośrednictwem Abdela Madżida, przedstawiciela Narodowej Rady Libijskiej. Poinformował on agencję Reutera i al-Dżazirę, że libijski dyktator został postrzelony w nogi i przewieziony do szpitala.

sg, to