Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Dwójka
Bartosz Chmielewski 10.12.2013

Wielkopolski renesans dud

W tegorocznych wielkopolskich konfrontacjach dudziarzy udział wzięło aż trzydziestu młodych muzyków. To efekt pracy uczniów słynnego nauczyciela gry na tym instrumencie Edwarda Ignysia. W "Źródłach" wysłuchaliśmy archiwalnej rozmowy z tym nieżyjącym już strażnikiem tradycji.
uczestnik V Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskichuczestnik V Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel DudziarskichPAP/Bogdan Borowiak

Pod koniec listopada w Śmiglu już po raz trzeci odbyły się zmagania o Ignysiowy Laur. To zawody, w których mierzą się głównie młodzi dudziarze i skrzypkowie. Rosnąca popularność tego konkursu to m.in. efekt wieloletniej pracy Edwarda Ignysia, nauczyciela z Kościana, który po przejściu na emeryturę postanowił poświęcić się muzyce ludowej.

- Najpierw się wziąłem do wykonywania tych dud. Zrobiłem ich pięć par, a potem szukałem młodzieży zakochanej w muzyce ludowej - opowiadał Edward Ignyś na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w roku 1986. - Takich uczniów mogłem znaleźć tylko u ludzi wiejskich, którzy to czują i tę tradycję podtrzymują. Oni widzą od swoich rodziców jak się postępuje w zespołach, jak się gra - tłumaczył.

Edward Ignyś sam pochodził z muzykującej rodziny. Na dudach, tradycyjnym wielkopolskim instrumencie, grali jego dziadek i ojciec. Dzięki tacie muzyk zadebiutował na weselu jako skrzypek w wieku zaledwie 13 lat.

- Wszystkie utwory po dziadku i ojcu zapisuje w nutach. Wszystkie melodie piosenki, które zasłyszałem mam zeszytach - opowiadał.

Edward Ignyś żył w latach 1916 - 2004. Wychował wielu dudziarzy. Jego wspomnień wysłuchaliśmy w archiwalnym nagraniu Marii Baliszewskiej.

bch

tagi: folk