Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 02.05.2011

Jan Paweł II błogosławionym

 • Wieczorne czuwanie: relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
 • Przemysław Bednarz z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - Do Krakowa przybywają pielgrzymi z całego świata
Benedykt XVI ogłosił swego poprzednika błogosławionym. Odsłonięto również oficjalny wizerunek Jana Pawła II.
Jan Paweł II błogosławionymfot. PAP/ EPA/ANDREW MEDICHINI21:00

Rozpoczął się Apel Jasnogórski.

Na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczął się specjalny koncert dziękczynny.

20:30

Wieczorny koncert na wadowickim rynku "Ojcu Świętemu śpiewajmy razem" był ostatnim akordem uroczystości beatyfikacyjnych w rodzinnym mieście Jana Pawła II. Wśród wykonawców byli m.in. Krzysztof Krawczyk, Golec uOrkiestra, Alicja Węgorzewska i Mietek Szcześniak.

20:00

W Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie rozpoczał się mający stanowić hołd dla nowo błogosławionego koncert z udziałem światowej sławy niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla. Szczególna modlitwa zanoszona będzie o godz. 21 podczas Apelu Jasnogórskiego.

19:45

W olsztyńskim kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

19:30

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI powiedział, że jego zdaniem Jan Paweł II może zostać świętym za kilka lat.

Czytaj więcej>>>

19:10

Przed oknem papieskim w Krakowie spotkali się ci, którzy chcą podziękować za beatyfikację Jana Pawła II. Pod "papieskie okno" licznie przybyła młodzież i ci, którzy pamiętają spotkania z papieżem właśnie pod tym oknem.

Czytaj więcej>>>

19:00

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach odprawiona została dziękczynna msza święta za beatyfikację Jana Pawła II. Podczas mszy został poświęcony ołtarz z relikwią papieża. Relikwia umieszczona w bocznym ołtarzu zakopiańskiego sanktuarium to pukiel włosów Jana Pawła II.

Mszę świętą dziękczynną celebrował kardynał Stanisław Nagy, przyjaciel Jana Pawła II. W homilii kardynał przywołał swoje osobiste wspomnienia o wielkim rodaku. "Karol Wojtyła całe życie zmierzał do nieba. Od dzisiaj jego adres to nie Franciszkańska 3 ani Watykan, ale jego adres brzmi: niebo".

18:45

Na placu Piłsudskiego w Warszawie odbywa się próba przed specjalnym koncertem z okazji beatyfikacji, który rozpocznie się o godz. 21. Podczas koncertu wykonana zostanie inspirowana twórczością Karola Wojtyły kantata jazzowa "Miłość mi wszystko wyjaśniła".

18:30

Tysiące pielgrzymów z całego świata, wśród nich liczne grupy Polaków, stoją w kolejce do bazyliki świętego Piotra, by oddać hołd błogosławionemu Janowi Pawłowi II, którego trumnę wystawiono przed Ołtarzem Konfesji. Bazylika watykańska ma być otwarta przez całą noc z niedzieli na poniedziałek.

Czytaj więcej>>>

17:30

Mimo że pielgrzymi przybyli do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II nadal modlą się w tutejszych kościołach czy stoją w długiej kolejce do bazyliki św. Piotra, to służby miejskie rozpoczęły już wielkie sprzątanie.

Pracownicy firm oczyszczania miasta zabrali się za zamiatanie ulic, na których leżą tysiące ulotek, gazet, opakowań po suchym prowiancie, plastikowych butelek i resztek jedzenia. Z tego powodu wierni wychodzący z Placu św. Piotra dosłownie brnęli w śmieciach.

fot.
fot. PAP/Radek Pietruszka

16:20

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II - poinformował prezydencki minister Sławomir Nowak.

- Po mszy beatyfikacyjnej w Bazylice św. Piotra prezydent i pierwsza dama spotkali się na chwilę z Benedyktem XVI, żeby mu podziękować za beatyfikację Jana Pawła II - powiedział Nowak.

Czytaj więcej>>>

15:30

Komenda główna policji w stolicy Włoch podała, że w beatyfikacji Jana Pawła II udział wzięło półtora miliona osób. Liczbę pielgrzymów ustalono na podstawie analizy obrazu telewizyjnego z różnych punktów Wiecznego Miasta, przede wszystkim Watykanu i okolic.

Czytaj więcej>>>

15:00

Do Wilanowa przed Świątynię Opatrzności Bożej przyjechał przystrojony biało-żółtymi kwiatami papamobile.

14:20

Premier Donald Tusk z żoną Małgorzatą, po niedzielnej mszy świętej na wadowickim rynku, odwiedził przebudowywany dom rodzinny Jana Pawła II, w którym ma powstać nowa ekspozycja muzealna.

Po wizycie na placu budowy muzeum premier z małżonką pieszo przeszli do położonego nieopodal domu sióstr Nazaretanek, gdzie na progu powitała ich siostra Magdalena Strzelecka, emerytowaną kustosz wadowickiego Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Zakonnice podjęły gości deserem.

Czytaj więcej>>>

13:50

Papieski pojazd ruszył z placu Piłsudskiego ulicami Warszawy. Papamobile, dokładna replika samochodu, którym jeździł Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku, przejedzie do Świątyni Opatrzności w Warszawie.

Czytaj więcej>>>

13:40

Frontowa ściana będącej wciąż w budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie została przykryta ogromnym, mierzącym blisko 1500 m kw. portretem błogosławionego Jana Pawła II. Portret o wymiarach 55 na 26 metrów składa się ze 105 tys. zdjęć nadesłanych z Polski i zagranicy.

Czytaj więcej>>>

13:08

Mszę świętą dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II odprawił na rynku w Wadowicach ksiądz infułat Kazimierz Suder, przyjaciel Karola Wojtyły i były proboszcz miejscowej parafii Ofiarowania NMP. W mszy uczestniczył premier Donald Tusk z małżonką Małgorzatą.

Czytaj więcej >>>

12:50

Benedykt XVI modli się przed trumną Jana Pawła II wystawioną w katedrze św. Piotra

12:40

Zakończyła się msza św. w Watykanie. Benedykt XVI pobłogosławił na koniec pielgrzymów na Placu św. Piotra i podziękował za uczestnictwo w eucharystii.

Papież ogłosił, że dniem wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II będzie, zgodnie z prawem Kościoła, 22 października. Benedykt XVI na zakończenie mszy pozdrowił pielgrzymów z Polski.

>>> Posłuchaj

>>> Przeczytaj homilię Benedykta XVI


Plac św. Piotra po mszy beatyfikacyjnej

12:25

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach modli się 120 tysięcy pielgrzymów.

Na pięciu telebimach, które rozstawiono na terenie łagiewnickiego sanktuarium, wierni mogli obserwować mszę beatyfikacyjną prosto z Rzymu. Po wysłuchaniu homilii rozpoczęła się "polska" część tego wydarzenia. Biskup Jan Zając poprowadził procesję z bazyliki w stronę ołtarza polowego. To na nim złożone zostały relikwie Jana Pawła II. Więcej >>>

12:15

120 tysięcy pielgrzymów modli się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Na pięciu telebimach, które rozstawiono na terenie łagiewnickiego sanktuarium, wierni mogli obserwować mszę beatyfikacyjną prosto z Rzymu.

O 15 rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie przewodniczył w łagiewnickiej bazylice Godzinie Miłosierdzia. Do wieczora przy obrazu polowym, w bazylice i kaplicy klasztornej odprawiane będą msze.

11:30

- Ten znakomity syn narodu polskiego pomógł chrześcijanom na całym świecie. Pomógł im nie lękać się być chrześcijanami, należyć do Kościoła i głosić ewangelię. Pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności - powiedział Benedykt XVI po polsku.

>>> Benedykt XVI o Janie Pawle II

11:15

- Ból utraty był głęboki. Jeszcze większe było jednak poczucie łaski, która wtedy otaczała Rzym. Już tamtego dnia odczuwaliśmy woń świętości. Dlatego chciałem, aby proces beatyfikacyjny odbył się tak szybko – powiedział Benedykt XVI w homilii.

10:50

WARSZAWA: około tysiąca osób bierze udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego Wierni wspólnie poprzez transmisję telewizyjną włączają się w uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawała II w Rzymie.

Po mszy z Placu Piłsudskiego wyruszy niezwykły pojazd - papa mobile z 1997 roku przejedzie ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W południe na Placu Piłsudskiego rozpocznie się msza za beatyfikację papieża. O 21:00 odbędzie się koncert. Wykonana zostanie inspirowana twórczością Karola Wojtyły kantata jazzowa "Miłość mi wszystko wyjaśniła".

10:45

Rozpoczęła się liturgia eucharystyczna

10:39

Uzdrowiona przez Jana Pawała II zakonnica Marie Simon-Pierre wniosła na ołtarz relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II.

10:37

Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Odsłonięto oficjalny wizerunek papieża, umieszczony na bazylice św. Piotra.

10:35

- Zachęcał ludzi do burzenia murów, do szukania nowych duchowych celów w życiu – powiedział kard. Agostino Vallini, przedstawiając sylwetkę Jana Pawła II.

10:28

Policja podała, że we mszy uczestniczy ponad milion zgromadzonych, wśród nich tysiące Polaków.

10:23

Kardynał Agostino Vallini, wikariusz generalny Rzymu, poprosi papieża o beatyfikację Jana Pawła II jednocześnie odczytując życiorys papieża

10:00

Watykan: rozpoczęła się msza święta w czasie, której Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym.

Benedykt XVI, który przewodniczy liturgii na papamobile przejechał pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Pl. św. Piotra.

Mszę św. koncelebruje ponad 100 kardynałów.

Transmisja mszy św. z Watykanu w Polskim Radiu 24 >>>>

SZCZEGÓŁY LITURGII:

 • Na początku mszy zostanie odczytany życiorys Jana Pawła II
 • Agostino Vallini poprosi papieża o beatyfikację Jana Pawła II
 • Msza będzie odprawiana po łacinie i po włosku (czytania i modlitwa wiernych również w innych językach)
 • Uzdrowiona przez Jana Pawała II zakonnica Marie Simon-Pierre przyniesie do ołtarza relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II.
 • Po zakończeniu mszy Benedykt XVI wraz z kardynałami wejdzie do środka bazyliki św. Piotra, by oddać hołd Janowi Pawłowi II

09:55

Około tysiąca warszawiaków bierze udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wierni wspólnie poprzez transmisję telewizyjną włączają się w uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawała II w Rzymie.

>>> posłuchaj relacji

09:40

Przed rozpoczęciem mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II trumna ze szczątkami papieża została ustawiona w niedzielę rano w bazylice świętego Piotra przed Ołtarzem Konfesji.

Od piątku wyjęta z grobu w Grotach Watykańskich zamknięta trumna stała przy znajdującym się tam grobie świętego Piotra.

Po mszy do trumny podejdzie papież Benedykt XVI wraz z kardynałami. Następnie hołd nowemu błogosławionemu oddadzą członkowie oficjalnych delegacji.

09:25

Od 10 zapraszamy na transmisję mszy św. z Watykanu w Polskim Radiu 24 >>>>

09:10

Na pl. św. Piotra rozpoczęło się przygotowanie do mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Pielgrzymi niemal z całego świata będą odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kilku językach.

Odczytane zostaną fragmenty "Dzienniczka" św. siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez Jana Pawła II. Pielgrzymi wysłuchają także cytatów z niektórych przemówień polskiego papieża, m.in. z kanonizacji ojca Pio i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.

09:00

WATYKAN: ogromny ścisk panuje w okolicach Zamku Świętego Anioła w Rzymie, spod którego wielki tłum pielgrzymów próbuje przedostać się w kierunku Placu świętego Piotra. Blokada dróg ewakuacyjnych utrudnia niesienie pomocy ludziom, którzy zemdleli.

Właśnie w rejonie Zamku, tuż przy prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione sytuacja jest najtrudniejsza. Ludzie popychają się nawzajem, a rosnący tłum naciera w stronę Placu. Ekipy medyczne mają z trudności z dotarciem z noszami do osób, które zemdlały. Pielgrzymi zablokowali wszystkie przejścia. Czytwaj więcej >>>

Służby medyczne nie docierają z pomocą - relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
08:55
Plac św. Piotra został zamknięty dla pielgrzymów. Wierni nie mogą już wejść do sektorów przed bazyliką. Nikt nie potrafi określić, ile osób się w nich zgromadziło.

/

08:45

WADOWICE: na rynku gromadzą się wierni, którzy wezmą udział w miejscowych uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II. Tutaj infułat Kazimierz Suder, przyjaciel papieża, odprawi dziękczynną mszę świętą. Uczestniczył w niej będzie premier Donald Tusk. Wadowiczanie przez całą noc gromadzili się na modlitewnym czuwaniu w bazylice Ofiarowania NMP. Na frontonie świątyni widnieje zasłonięty białym płótnem portret Jana Pawła II.

08:35

WARSZAWA:na Pl. Piłsudskiego powoli gromadzą się wierni. Od godz. 10 na dwóch telebimach będzie tam można obejrzeć transmisję beatyfikacji Jana Pawła II z Watykanu. Trwają też przygotowania do uroczystości przed Świątynią Opatrzności Bożej.

Ok. godz. 8 rano, mimo chłodu i deszczu, ok. 30 pierwszych osób zajęło miejsca na krzesełkach rozstawionych na Placu Piłsudskiego. Część z nich rozpoczęła spontaniczną modlitwę. Organizatorzy przygotowali ok. tysiąca miejsc siedzących. Są one przeznaczone przede wszystkim dla osób starszych lub mających trudności z poruszaniem się.

08:20

Tysiące wiernych z całego świata próbują dostać się na plac świętego Piotra, by wziąć udział w uroczystościach beatyfikacyjnych. Pielgrzymami wypełnione są także wszystkie ulice dochodzące do placu przed Bazyliką, Reporter Informacyjnej Agencji Radiowej Radomir Czarnecki, który jest na miejscu opisuje problemy organizacyjne.

>>> Posłuchaj relacji

07:55

Pontyfikat i postać Jana Pawła II wspomina w rozmowie z portalem polskieradio.pl, autor książek o papieżu Paweł Zuchniewicz.

Jego homilie zajmują w Polsce grube tomy, setki godzin nagrań – ile my z tego jesteśmy w stanie przyjąć?

07:35

Ks. Stanisław Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego w rozmowie z Polskim Radiem:

Jan Paweł II jest świętym interweniującym na co dzień w życie każdego człowieka

07:25

Na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II do Rzymu przybyły setki wiernych z całego świata. Jest kilkadziesiąt tysięcy Polaków, ale także wielu przedstawicieli innych europejskich narodów.

>>> Posłuchaj relacji z Placu św. Piotra

07:00

Prezydent Bronisław Komorowski wraz małżonką wezmą udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II. W delegacji są między innymi byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.

>>> Posłuchaj relacji

06:30

SZCZEGÓŁY LITURGII:

 • Msza rozpocznie się o 10:00. Odprawi ją papież Benedykt XVI
 • Na początku mszy zostanie odczytany życiorys Jana Pawła II
 • Agostino Vallini poprosi papieża o beatyfikację Jana Pawła II
 • Msza będzie odprawiana po łacinie i po włosku (czytania i modlitwa wiernych również w innych językach)
 • Uzdrowiona przez Jana Pawała II zakonnica Marie Simon-Pierre przyniesie do ołtarza relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II.
 • Po zakończeniu mszy Benedykt XVI wraz z kardynałami wejdzie do środka bazyliki św. Piotra, by oddać hołd Janowi Pawłowi II

06:00

Plac świętego Piotra został otwarty dla wiernych. Tuż przed 6:00 tysiące ludzi weszły na miejsce, gdzie zostanie odprawiona msza beatyfikacyjna Jana Pawła II.

Relacja Radomira Czarneckiego

Pielgrzymi
Pielgrzymi z Polski zajmują miejsca na Placu św. Piotra w Watykanie na dzień przed uroczystością beatyfikacji Jana Pawła II

23:35

Tysiące pielgrzymów już czekają na otwarcie wejść na Plac świętego Piotra. Ludzie będą tam wpuszczani od godziny 5.30 w niedzielę. Cały plac przed bazyliką watykańską jest pusty, a wszystkie wejścia pilnowane są przez siły porządkowe. Uroczystości beatyfikacyjne rozpoczną się o godzinie 10:00.

23:10

Benedykt XVI odmówił modlitwę kończącą czuwanie w rzymskim Circo Massimo. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. 200 tys. wiernych. W trakcie czuwania na telebimach wyświetlane były wspomnienia dotyczące papieża-Polaka oraz kluczowe momenty jego pontyfikatu. Pokazano między innymi zdjęcia z pielgrzymek, a także ostatnich dni Jana Pawła II.

23:02

W Wadowicach trwa modlitewne czuwanie przed beatyfikacją Jana Pawła II. Kościół, w którym został ochrzczony Karol Wojtyła, będzie otwarty dla pielgrzymów przez całą noc. O północy zostanie odprawiona specjalna "pasterska" msza święta.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w domu przy ulicy Kościelnej. W Wadowicach mieszkał do 1938 roku. Jako papież do rodzinnego miasta przybył trzykrotnie: w 1979, 1991 i 1999 roku.

22:39

Na stołecznym pl. Piłsudskiego, zakończyło się czuwanie przed beatyfikacją Jana Pawła II. W niedzielę na placu będą transmitowane rzymskie uroczystości. Uczestniczący w czuwaniu pan Grzegorz powiedział, że dopiero teraz zaczyna odkrywać to, co chciał przekazać Jan Paweł II. - Wyniesienie go na ołtarze na pewno będzie motywacją do tego, by sięgać do jego nauczania - dodał.

22:11

Krakowskie Łagiewniki łączą się w modlitwie z całym światem. Dzięki łączom telewizyjnym razem uczestniczą w modlitewnym czuwaniu wierni w sanktuariach w Łagiewnikach, Tanzanii, Libanie, Fatimie, Meksyku oraz pielgrzymi w Circo Massimo w Rzymie. Zgromadzeni odmawiają wspólnie różaniec - Tajemnice Światła ustanowione przez Jana Pawła II. Na nocne czuwanie wciąż przybywają kolejni pielgrzymi. Mówią, że dzięki wspólnej modlitwie wiedzą, iż są w światowym, a nie polskim Kościele, a Jan Paweł II jest dla całego świata. Modlitwa w krakowskim sanktuarium będzie trwała całą noc i zakończy się o 6 rano. Wielu wiernych chce pozostać w Łagiewnikach aż do mszy w południe.

21:44

Benedykt XVI skierował powitanie do uczestników uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II na łamach watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano". Papież ma nadzieję, że to 'święto wiary' stanie się cenną okazją, by otworzyć drzwi Chrystusowi i mocną zachętą do życia Ewangelią Miłości, z taką samą wielkodusznością, jak nowy Błogosławiony.

20:57

- Myślę, że Kościół nie czyni świętym, ale rozpoznaje i potwierdza, że dana osoba była świętym już za życia. Tak było w przypadku Jana Pawła II - mówił były rzecznik Jana Pawła II Joaquin Navarro-Valls podczas wieczornego czuwania w rzymskim Circo Massimo. - Dzięki Ci, Janie Pawle II, za pracę, którą wykonałeś w ciągu swego życia - dodał.

20:46

Popołudniową mszą św. i koncertem zainaugurowano w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla czuwanie przed beatyfikacją Jana Pawła II. Także w Zabrzu w sobotę wieczorem koncelebrowana była msza św., po niej odbędą się "Nieszpory Ludźmierskie" przed Krzyżem Papieskim.

20:40

Nocne modlitewne czuwanie rozpoczęło się w sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Sanktuarium jest jednym z pięciu miejsc na świecie, które łączą się telemostem z czuwającymi w Rzymie w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II.

Papież
Papież Jan Paweł II w Wadowicach. Wadowice, 16 czerwca 1999r.20:37

W sobotę wieczorem opustoszał plac św. Piotra. Do godz. 5. rano w niedzielę będzie zamknięty dla pielgrzymów, którzy przyjechali na beatyfikację Jana Pawła II.

20:30

Zachowajcie przesłanie Jana Pawła II - zaapelował Benedykt XVI w specjalny orędziu skierowanym do Polaków, nadanym przez Telewizję Polską.

Czytaj więcej >>>


20:25

Przygotowania do uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II w jego rodzinnych Wadowicach dobiegają końca. W sobotę na rynku ustawiona została scena. Na niej w niedzielę ustawiony zostanie ołtarz przy którym infułat Kazimierz Suder odprawi dziękczynną msze świętą.

/

20:07

Na czuwaniu w Circo Massimo obecni są także współpracownicy Jana Pawła II, a wśród nich kardynał Stanisław Dziwisz i były watykański rzecznik Joaquin Navarro-Valls. W czuwaniu bierze też udział francuska zakonnica, uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II, siostra Marie Simon-Pierre.

20:02

W niedzielę, po transmisji uroczystości beatyfikacyjnych w Watykanie, na ołtarz polowy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zostaną wniesione w procesji relikwie Jana Pawła II.

20:00

W przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II, w antycznym Circo Massimo w Rzymie rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Prowadzi je wikariusz diecezji rzymskiej, kardynał Agostino Vallini.

Czytaj więcej >>>

Papież

19:40

Benedykt XVI wrócił do Watykanu po prawie tygodniowym wypoczynku w Castel Gandolfo. W podrzymskiej rezydencji papież przygotowywał homilię na beatyfikację Jana Pawła II. O godzinie 22.30 papież połączy się poprzez telemost z uczestnikami czuwania modlitewnego na terenie rzymskiego Circus Maximus (Circo Massimo).

19:00

Na starożytnym stadionie Circo Massimo w Rzymie gromadzą się pielgrzymi, którzy będą uczestniczyć w wieczornym czuwaniu modlitewnym przed niedzielną beatyfikację Jana Pawła II.

Jan
Jan Paweł II w Brazzavile, Kongo, maj 1980 rok (fot. PAP/EPA/GARY KEMPER)


18:55

Kilkudziesięciu artystów scen polskich weźmie udział w Warszawie w poetycko-modlitewnym czuwaniu przed beatyfikacją Jana Pawła II. W kościele błogosławionego Brata Alberta na placu Teatralnym od 19.00 do północy, aktorzy oraz poeci będą recytować teksty papieża Polaka.

18:50

"Damose da fa. Semo romani" - te pamiętne słowa Jana Pawła II w dialekcie rzymskim widnieją na tysiącach plakatów rozwieszonych w całym Wiecznym Mieście z okazji niedzielnej beatyfikacji papieża. Znaczą one: "bierzmy się do roboty, jesteśmy rzymianami". Plakaty z tym hasłem oraz zdjęciem Jana Pawła II przygotowały władze Rzymu, by uczcić beatyfikację.

Czytaj więcej >>>

/
(fot. PAP/EPA/MARIO DE RENZIS)

18:30

Przedstawiciele Kongresu Polaków w Rosji będą w niedzielę modlić się w intencji Jana Pawła II. Jak twierdzą, wiele zawdzięczają wielkiemu rodakowi.

Czytaj więcej >>>

18:00

Z ogromnym wzruszeniem spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II wspomina Jolanta Kwaśniewska. Małżonka byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jest uczestnikiem prezydenckiej delegacji, która jest obecnie w Rzymie.

17:54

Po niedzielnej mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II , około godz. 14.30-15 prezydent Bronisław Komorowski wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem wyda uroczysty obiad dla około 600 zaproszonych osób.

Czytaj więcej >>>

Pielgrzymi
Pielgrzymi na Circo Massimo (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI )


17:40

Pamięć o papieżu Janie Pawle II i jego nauczaniu jest i będzie wciąż żywa w Wilnie - zapowiada dyrektor polskiego gimnazjum działającego w litewskiej stolicy - Adam Błaszkiewicz. Szkoła nosi imię papieża Polaka i mottem jej uczniów i nauczycieli są słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na Westerplatte: "Musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od was nie wymagali".

Czytaj więcej >>>

17:20

Przyjacielem Boga nazwał Jana Pawła II watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, mówiąc we włoskim radiu publicznym RAI na temat zamachu z 13 maja 1981 roku. Wydarzenie to, którego 30. rocznica przypadnie niebawem, wspomniano również w książeczce niedzielnej mszy beatyfikacyjnej.

Czytaj więcej >>>

/


16:50

Na Placu Świętego Piotra trwają ostatnie przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. W Rzymie są już tysięce Polaków i pielgrzymów zza granicy.

16:32

W Rzymie panuje radosna atmosfera oczekiwania na beatyfikację Jana Pawła II. W przeddzień uroczystości na terenie antycznego Circo Massimo odbędzie się wieczorne, modlitewne czuwanie. Strona kościelna spodziewa się przybycia co najmniej 120 tysięcy osób. Jutro - msza beatyfikacyjna pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI, a w poniedziałek 2 maja mszę dziękczynną za beatyfikację odprawi watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

16:00

Około 80 tysięcy Polaków ma przyjechać do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Tak szacują polscy księża z kościoła świętego Stanisława w Rzymie.

Czytaj więcej >>>

/
(fot. PAP/EPA/FILIPPO MONTEFORTE)

15:00

Plac świętego Piotra w Watykanie jest już zamknięty dla pielgrzymów. Trwają tam ostatnie przygotowania do jutrzejszych uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II.
Na placu ustawiono już zadaszenie pod którym papież Benedykt XVI odprawi mszę beatyfikacyjną. Są już też krzesła dla gości, w tym przede wszystkich duchownych i głów państw.

Czytaj więcej >>>

14:00

Do Krakowa przybywają pielgrzymi z całego świata, żeby wziąć udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Pod Wawelem spodziewanych jest blisko 200 tysięcy osób, między innymi przedstawiciele korpusów dyplomatycznych z Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

/

13:20

Prezydenci Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano rozmawiali w Rzymie m.in. o beatyfikacji. Jak mówi polski prezydent, rozmawiał z prezydentem Włoch m.in. o roli, jaką Jan Paweł II odegrał w procesie przekonywania Polaków, że "warto uczestniczyć w integracji europejskiej, że jest to w pełnej zgodzie z marzeniami Polaków o zachowaniu języka, tradycji, kultury a także wiary".

Czytaj więcej >>>

12:40

Wielki Portret Jana Pawła II został podwieszony u góry fasady Świątyni Opatrzności Bożej. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpi jutro około godz. 13.30. W odsłonięciu wezmą udział alpiniści.

- To, jak portret wygląda, to tajemnica kanoniczna. Watykan ujawni oficjalny portret błogosławionego Jana Pawła II w dniu beatyfikacji i dopiero wtedy będziemy mogli kompozycję pokazać - tłumaczy Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej. To będzie największy na świecie portret beatyfikacyjny, złożony ze 105 tysięcy zdjęć. Jest to wierna kopia portretu, który 1 maja będzie wisiał na Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Plakaty
Plakaty w Rzymie, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

12.13

Pociąg "Popiełuszko" z pielgrzymami jadącymi na beatyfikację Jana Pawła II jest już we Włoszech. Do Wiecznego Miasta przybędzie w sobotę ok. godz. 24.

Ponad 800 pątników wyruszyło na niedzielną beatyfikację w piątek ok. godz. 22. Za pielgrzymami ciężka noc. Większość podróżuje w wagonach z miejscami do siedzenia. W ośmioosobowych przedziałach panuje prawdziwy ścisk, dlatego część osób spała na korytarzach. Na podłodze rozłożyli karimaty i śpiwory.

Pociąg
Pociąg Popiełuszko, fot. PAP/Paweł Kula

12:00

W Warszawie na pl. Piłsudskiego ustawiono już telebimy, trwa montowanie sceny. W niedzielę będą tam transmitowane uroczystości z Watykanu (o godzinie 10). Msza święta odbędzie się na placu Piłsudskiego po transmisji - o godz. 12. Msza ma zakończyć się około godz. 14.30. Wierni w Warszawie będą mogli obejrzeć relację z watykańskich uroczystości także m.in. przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie. Także tam odbędzie się msza święta.

fot.
Świątynia Opatrzności Bożej. fot. PAP/Paweł Kula

Wieczorem o godz. 20.30 na placu ma rozpocząć się wieczorne czuwanie przed beatyfikacją, zorganizowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

O godz. 21 na placu odbędzie się koncert "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Muzykę do tekstów Karola Wojtyły skomponował jazzman, kompozytor, pianista - Joachim Mencel. W trakcie koncertu wystąpią artyści z różnych stron świata, m.in.: Dino Saluzzi, Jorgos Skolias, Ewa Bem, Valerie Ekoume.

11:00

Specjalne sektory VIP, telebimy, punkty medyczne i zamknięte ulice - plac św. Piotra jest już przygotowany na niedzielne uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Mimo deszczu przychodzą tam pielgrzymi, którzy przyjechali do Rzymu. Temperatura: około 14 stopni Celsjusza. Jak wygląda teraz plac?

Czytaj więcej >>>

/

fot. PAP/EPA

09:40

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką rozpoczął wizytę we Włoszech i w Watykanie. Głównym jej punktem będzie udział w niedzielnej mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II.

Czytaj więcej >>>

08:00

Sondaż Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia: jak chcemy czcić Jana Pawła II? Co czwarta osoba uważa, że najważniejsza jest modlitwa i miłosierdzie. Niewiele osób jest zdania, że powinien powstać pomnik lub świątynia.

Czytaj więcej >>>

Papież
Papież Jan Paweł II, głowa kościoła katolickiego, sfotografowany podczas wizyty w USA. Październik 1979.


02:00

W Rzymie kończą się przygotowania do ceremonii, na którą może przyjechać nawet milion osób. Na Placu świętego Piotra zaplanowano generalną próbę przed uroczystościami beatyfikacyjnymi Jana Pawła II.

Czytaj więcej >>>

W sobotę, wieczorem, w starożytnym Circo Massimo rozpocznie się modlitewne czuwanie, podczas którego za pomocą telebimów pielgrzymi połączą się z papieżem Benedyktem XVI.Obecni będą też współpracownicy Jana Pawła II, wśród nich kardynał Stanisław Dziwisz i były watykański rzecznik Joaquín Navarro-Valls. W czuwaniu weźmie tez udział francuska zakonnica, uzdrowiona za wstawiennictwem Karola Wojtyły, siostra Marie Simon-Pierre.

Więcej o beatyfikacji Jana Pawła II

/
IAR,PAP, agkm, to, sm,rk
pieżowi przed ołtarzem ustawionym na Placu św. Piotra towarzyszą hierarchowie Kościoła, a w mszy uczestniczy ponad milion zgromadzonych, wśród nich tysiące Polaków, powiewających flagami.
Z archiwum Radia