Informacyjna Agencja Radiowa

Od 1 kwietnia koniec samochodów z kratką

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 10:38
Samochody z kratką tylko do końca marca. Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która zmienia zasady rozliczania podatku VAT od zakupu firmowych aut.
Od 1 kwietnia koniec samochodów z kratką
Foto: flickr/helgi Halldórsson/Freddi

Senat przyjął ustawę bez poprawek. Przewiduje ona, że od 1 kwietnia w przypadku zakupu samochodu o masie do 3,5 tony, używanego zarówno w firmie jak i  prywatnie, będzie można odliczyć połowę stawki podatku VAT.

Firmy, które w styczniu, lutym i w marcu tego roku wzięły lub wezmą samochód w leasing, do końca marca odliczą 100 procent VAT-u, ale raty leasingowe płacone po 1 kwietnia będą już objęte nowymi zasadami - tłumaczy senator PO Leszek Czarnobaj, sprawozdawca ustawy.

"To wszystko co zostało zrealizowane do dnia wejścia w życie ustawy, jest akceptowane.  Natomiast następne elementy będą rozliczane zgodnie z nowym brzmieniem ustawy” - powiedział Czarnobaj.

Ustawa zakłada również, że połowę stawki VAT będzie można odliczyć od wydatków związanych z eksploatacją samochodu z jednym wyjątkiem: w odniesieniu do zakupu paliwa przepis ten będzie obowiązywał od 1 lipca 2015 roku.  Z pełnego odliczenia podatku VAT skorzystają natomiast przedsiębiorcy wykorzystujący auto wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent.

 

IAR