X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Integracja testuje egzoszkielet

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 14:35
Najpierw w wojsku, teraz może pomagać niepełnosprawnym. Fundacja Integracja rozpoczęła testy tak zwanego egzoszkieletu. Jest to urządzenie, dzięki któremu nawet osoba z porażeniem wszystkich kończyn może sprawnie chodzić na dwóch nogach.
Integracja testuje egzoszkielet
Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Dziś niepełnosprawny Łukasz Bednarski testował egzoszkielet pod okiem rehabilitanta Grzegorza Boczulaka. Urządzenie można w prosty sposób dostosować do stopnia niepełnosprawności. Osoba opiekująca się niepełnosprawnym po prostu reguluje siłę pracy silniczków sterujących egzoszkieletem. Z zewnątrz przypomina on szkielet, który jest montowany na ciele osoby niepełnosprawnej. By zrobić krok, musi ona przechylać się na lewo, bądź na prawo.
Łukasz Bednarski, który testował dziś urządzenie, jest sparaliżowany od szyi w dół. Na wózku porusza się od 1996 roku. Dzięki egzoszkieletowi stanął na nogi po raz pierwszy od 18 lat. Po testach mówił ze wzruszeniem, że czuł się niesamowicie. Podkreślał, że świat z pozycji stojącej wygląda o wiele lepiej, niż z pozycji wózka inwalidzkiego.
Rehabilitanci zaznaczają z kolei, że egzoszkielet bardzo dobrze wpływa na kondycję fizyczną osoby niepełnosprawnej. Regeneruje mięśnie i kości. Istnieje możliwość wpisania urządzenia na listę refundowanych sprzętów rehabilitacyjnych. Procedury mogą jednak potrwać wiele miesięcy.
Wadą urządzenia jest jego cena. Jeden egzoszkielet kosztuje pół miliona złotych. Fundacja Integracja, promując sprzęt, chce między innymi doprowadzić do obniżenia jego ceny, tak by był dostępny dla ośrodków rehabilitacyjnych.

IAR