X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Warszawa: Tajna skrytka odnaleziona w podłodze

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 16:02
Warszawa pełna jest tajemnic. Na ulicy Polnej 46D przy pracach remontowych robotnicy odkryli konspiracyjną skrytkę. Znalezisko jest o tyle ciekawe, że zachował się cały mechanizm. Skrytka przetrwała pod dwoma klepkami przez 72 lata.
Warszawa: Tajna skrytka odnaleziona w podłodze
Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego

To wyjątkowo cenne znalezisko dla historyków - mówi Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego. Klapę skrytki otwiera się przy pomocy szpilki; w podłodze na klepce znajdowała się mała dziurka, wkładając i przekręcając szpilkę uruchamiało się mechanizm - wyjaśnia Utracka.

Skrytka była pusta, ale wiadomo, że korzystał z niej pułkownik Jan Rzepecki ps. "Wolski", który kierował całym aparatem propagandowym i informacyjnym Armii Krajowej. To właśnie w mieszkaniu przy Polnej spotykał się ze swoimi pracownikami. W domu tym w czasie okupacji, od 1940 roku Rzepecki przy Polnej miał swój lokal konspiracyjny i tam spotykał się między innymi z prof. Gieysztorem.

Warszawa nadal kryje wiele tajemnic. Dlatego Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego apeluje o wyjątkową ostrożność przy remontach starych kamienic . Warto zwracać uwagę na rzeczy stare i nie wyrzucać ich na śmietnik. Każdy kto planuje remont starego budynku - a ma pewnego rodzaju wrażliwość - powinien uczulić robotników na nietypowe łączenia, powiązania starych desek czy klepek - warto to sprawdzić - dodaje Ołdakowski.

Muzeum Powstania czeka na każdą informację o odnalezionych skrytkach, schronach, dokumentach czy starych zdjęciach. Na wszystkie materiały z okresu II wojny światowej czekają historycy, kontakt na stronie www.1944.pl.

IAR