X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Hiszpania: Drzewo oliwne z 314 roku

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 11:16
Najstarsze, rosnące w Hiszpanii drzewo oliwne ma 1701 lat i rośnie w Ulldecona, na południu Katalonii - wynika z badań przeprowadzonych przez Politechnikę Madrycką (UPM). Drzewo zostało posadzone w 314 roku w czasie rządów cesarza rzymskiego, Konstantyna I Wielkiego.
Hiszpania: Drzewo oliwne z 314 roku
Foto: flickr/Henry Hemming

Okoliczni mieszkańcy nazywają drzewo "Farga de Arion" - kuźnią Ariona. Rośnie w pobliżu dawnego traktu wyznaczonego przez cesarza Augusta, podobnie jak 34 inne tysiącletnie drzewa oliwne. Jednak żadne z nich nie pochodzi z czasów Konstantyna I Wielkiego.

Badania przeprowadził Wydziału Leśnictwa i Inżynierii Lądowej madryckiej politechniki. Studenci przy pomocy lasera mierzyli objętość pni drzew i obliczali ich wiek.

Uldecona należy do tzw. Terrirorio del Senia - zrzeszenia 27 wsi, na terenie których rośnie prawie 5 tysięcy zabytkowych drzew oliwnych. Jest to największe skupisko na świecie. Drzewa te wciąż rodzą oliwki, z których co roku wyciskana jest oliwa.

IAR