X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

W Warszawie uczczono 40. rocznicę czerwca '76

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 16:40
Blisko 30 osób, bohaterów czerwca '76 roku, otrzymało dziś Medale Solidarności. Odznaczenia wręczono w Warszawie, podczas uroczystości upamiętniającej wydarzenia w Radomiu, Ursusie i Płocku. W gronie nagrodzonych znaleźli się zarówno robotnicy biorący udział w brutalnie tłumionych protestach przeciwko podwyżkom jak i ludzie wspierający poszkodowanych, a później współtworzący KOR- Komitet Obrony Robotników.
W Warszawie uczczono 40. rocznicę czerwca 76
Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Minister obrony Antoni Macierewicz, przemawiając w Ursusie, nazwał robotników strajkujących w PRL-u "kontynuatorami tradycji żołnierzy wyklętych".
Jak podkreślił, to właśnie pracownicy wielkich zakładów przejęli z rąk Niezłomnych "pałeczkę walki o niepodległość", a walkę tę prowadzili poprzez "strajki, demonstracje i uparty sprzeciw wobec sowieckiej władzy". Dodał, że żądali także wolności wyznawania "świętej wiary katolickiej".


Stanisław Kowalski, wówczas 22-letni robotnik Zakładów Metalowych w Radomiu, powiedział, że udział w protestach był spontanicznym odruchem. Dziękował ludziom z KOR za realne wsparcie, które otrzymali robotnicy ciężko pobici, wyrzucani z pracy, poniżani. Jego zdaniem podczas protestów za robotnikami wstawiła się inteligencja. Dlatego Edward Gierek musiał się ugiąć - dodał. Oprócz Stanisława Kowalskiego odznaczenia otrzymali: Marek Barański, Krzysztof Łączyński, Hanna Natora-Macierewicz, ks. Piotr Jaśkiewicz, Krzysztof Gniadek, Kazimierz Staszewski, Krzysztof Wojewódka i wielu innych działaczy oraz robotników.


W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych. Premier Beata Szydło powiedziała, że protesty robotnicze z 1976 roku, choć brutalnie stłumione, dały nadzieję, że Polska może kiedyś odzyskać wolność i niepodległość. "Dzięki tamtym wydarzeniom dziś cieszymy się z bycia wolnym i suwerennym narodem" mówiła szefowa rządu. "Chylę głowę przed państwa odwagą, niezłomnością i miłością do Ojczyzny" - dodała, zwracając się do uczestników czerwcowych wydarzeń.


Z kolei minister obrony narodowej, współtwórca Komitetu Obrony Robotników, Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że protesty czerwca '76 nie były jednorazowym buntem, ale częścią procesu upominania się polskich robotników o niepodległość kraju i poszanowanie ludzkich praw. Bunt bowiem - jak przekonywał - ma charakter jednorazowy, a robotnicy systematycznie walczyli o niepodległość. Przyświecał im patriotyzm i wiara katolicka - podkreślał Antonii Macierewicz.


Po wręczeniu odznaczeń odbył się koncert "Głos Wolności".
Po południu rocznicę Czerwca'76 upamiętniono w warszawskim Ursusie. Wczoraj odbyły się uroczystości w Radomiu, a w poprzedni weekend - w Płocku.


IAR


Zobacz więcej na temat: Komitet Obrony Robotników