X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 08:45
Dziś Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Do Polski po II wojnie światowej przyjeżdżali Grecy, Arabowie, Wietnamczycy, a w ostatnim czasie Ukraińcy. 
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

W latach ‘70 do naszego kraju przyjeżdżali studenci i naukowcy z krajów arabskich. Wśród nich był arabista George Yacoub, który - podobnie, jak część jego kolegów - osiadł na stałe w Polsce. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, dość dobrze zintegrowali się oni z polskim społeczeństwem. „Nie czuję się, że ktoś mnie pozbawił mojej syryjskości, a jednocześnie żyję, jak każdy inny Polak” - dodał George Yacoub.

Lata ‘90 to z kolei masowy przyjazd do Polski Wietnamczyków. Wielu z nich osiadło tutaj na stałe. Urodzone tu dzieci czują się Polakami, jak Kin Guyen Trung, który jest kelnerem w jednej z warszawskich restauracji wietnamskich. Nie myślą oni o powrocie do Wietnamu, między innymi ze względu na złą sytuację ekonomiczną w dawnej ojczyźnie.

W ostatnich latach, po "rewolucji godności", aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu przez Moskwę konfliktu w Zagłębiu Donieckim, do Polski zaczęli przyjeżdżać obywatele Ukrainy. Wśród nich także Tatarzy Krymscy - przypomina Sofija Usejnowa, która do naszego kraju przyjechała wcześniej, bo jeszcze w 2003 roku. Wybrali oni Polskę ze względu na przekonanie, że pomogą im Tatarzy, mieszkający od wielu pokoleń w naszym kraju. Dużą rolę odegrała także lepsza sytuacji gospodarcza Polski niż Ukrainy.

Obecnie karty czasowego albo stałego pobytu posiada w Polsce niemal ćwierć miliona cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy. Część osób, które przebywają w naszym kraju od lat ma już polskie obywatelstwo.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.

Zobacz więcej na temat: aktualności katolickie