X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Powązki Wojskowe: hołd dla ofiar zbrodni ponarskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:52
Na Powązkach Wojskowych w Warszawie upamiętniono ofiary zbrodni ponarskiej. Z okazji Dnia Ponarskiego zebrani w obecności asysty wojskowej odczytali apel pamięci, odmówili wspólną modlitwę i złożyli kwiaty pod pomnikiem pomordowanych. 
Apel pamięci pod Pomnikiem Ponarskim na  Cmentarzu Wojskowym  na Powązkach
Apel pamięci pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Wojskowym na PowązkachFoto: IAR/Łukasz Kowalski

W latach 1941-1944 w lesie pod Wilnem odziały SS, policja niemiecka i współpracująca policja litewska rozstrzelała około 100 tysięcy osób. Wśród nich było 20 tysięcy Polaków. Prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch zwraca uwagę, że ofiary zbrodni w Ponarach przez wiele lat nie były obecne w zbiorowej pamięci. Przypomina, że wśród zamordowanych była elita społeczeństwa między innymi: żołnierze AK, naukowcy, duchowieństwo, inteligencja, harcerze, uczniowie. W Ponarach rozstrzelano również ojca Marii Wieloch. Zginęli walcząc o wolną Polskę - podkreśla prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Jak dodaje, ten mord jest zapominany, pomijany i nieczczony w czasie uroczystości dotyczących drugiej wojny światowej. Jej zdaniem naszym obowiązkiem jest pamiętanie o tej zbrodni, szerzenie wiedzy na jej temat i oddanie hołdu pomordowanym. 

Jedną z ofiar zbrodni ponarskiej był ksiądz Romuald Świrkowski, przedstawiciel Kurii Arcybiskupiej w Wileńskim Dowództwie Związku Walki Zbrojnej. Jego rodzina nigdy o nim nie zapomniała - mówi krewna Romualda Świrkowskiego, Barbara Szleszyńska. Przypomina, że był zaangażowany w działalność konspiracyjną, wspomagał też Żydów i razem z AK-owcami ułatwiał im ucieczkę oraz zapewniał schronienie. Ksiądz Romuald Świrkowski pracował w kościele Świętego Ducha w Wilnie, w którym został aresztowany 15 stycznia 1942 r - mówi Barbara Szleszyńska. Z transportu udało mu się wyrzucić kartkę z napisem: "wiozą nas na Ponary - ks. Świrkowski" - dodaje rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej. Jak podkreśla, w jej rodzinie pamięć o księdzu Romualdzie Świrkowskim jest wciąż żywa.

Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji ofiar zbrodni w kościele Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu.

W Ponarach zginęło od 56 do 70 tysięcy Żydów, 20 tysięcy Polaków - inteligencja wileńska i żołnierze Armii Krajowej, a także grupy Białorusinów, Cyganów, Tatarów, Rosjan. Zamordowano też kilkudziesięciu Litwinów - komunistów i członków niekomunistycznego litewskiego ruchu oporu. Wśród ofiar znaleźli się między innymi: adwokat i poseł na Sejm Wileński Mieczysław Engiel, prawnik Mieczysław Gutkowski, lekarz, naukowiec i pionier polskiej onkologii Kazimierz Pelczar, Stanisław Węsławski - adwokat, kompozytor, pierwszy konspiracyjny prezydent miasta Wilna, a także Wanda Rewieńska - geograf, działaczka harcerska i niepodległościowa.

IAR       

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.