Informacyjna Agencja Radiowa

Prezydent w Zabrzu: Dziękuję polskim kardiologom za ratowanie życia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 20:41
Prezydent Andrzej Duda podziękował lekarzom ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu za ich pracę. Podczas wizyty na Śląsku prezydent wziął udział w uroczystości z okazji Jubileuszu XXX-lecia inwazyjnego leczenia zawału serca.
Prezydent w Zabrzu: Dziękuję polskim kardiologom za ratowanie życia
Prezydent w Zabrzu: Dziękuję polskim kardiologom za ratowanie życiaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

"Dziękuję w imieniu naszych rodaków, bo ta wielka historia polskiej kardiologii ratującej życie ona musi robić wrażenie, zwłaszcza jeżeli ma się świadomość naszej historii" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił ważną rolę postępu w leczeniu tej choroby układu krążenia dokonanego przez zabrzańskich kardiologów i kardiochirurgów. Zwracając się do lekarzy, mówił o "wielkiej historii ich pracy, poświęcenia oraz ogromnego wysiłku intelektualnego". 

Prezydent wyraził wdzięczność medykom za to, że wyprowadzili polską kardiologię na "absolutnie zachodnioeuropejski poziom". Dodał, że włożony przez nich wysiłek doprowadził do tego, że "dzisiaj jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i członkiem wspólnoty Zachodu".

Prezydent podkreślił, że walka o postęp w ratowaniu życia pacjentów z chorobami układu krążenia była trudna zwłaszcza w latach 80-tych, gdy nasz kraj był jeszcze za żelazną kurtyną. "Takie rozwiązania jak chociażby uruchomienie karetek kardiologicznych czy 24-godzinnych ostrych dyżurów kardiologicznych przyczyniło się do uratowania wielu pacjentów" - podkreślił Andrzej Duda.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.