Informacyjna Agencja Radiowa

Białoruś: aktywiści Związku Polaków i dyplomaci odwiedzili miejsca pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 17:20
Członkowie Związku Polaków na Białorusi i dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Grodnie odwiedzili dziś groby żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. To coroczna akcja poprzedzająca obchody święta Wojska Polskiego.
Białoruś: aktywiści Związku Polaków i dyplomaci odwiedzili miejsca pamięci.
Białoruś: aktywiści Związku Polaków i dyplomaci odwiedzili miejsca pamięci.Foto: IAR/Włodzimierz Pac

Aktywiści Związku Polaków i polscy dyplomaci odwiedzili mogiły polskich żołnierzy w kilkunastu miejscach obwodu grodzieńskiego. Znicze zapłonęły między innymi na grobach w Odelsku, Makarowcach, Ejsmontach i Brzostowicy.

Andżelika Orechwo, prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi powiedziała Polskiemu Radiu, że miejsca pochówku żołnierzy, którzy zginęli w walce o wolną Polskę, odwiedzane są kilka razy do roku. "Mieliśmy już objazdy z okazji operacji Ostra Brama, gdy byliśmy na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej. Na pewno będą jeszcze objazdy z okazji 17 września i Wszystkich Świętych. Staramy się odwiedzić wszystkie miejsca pamięci rozproszone po całej Białorusi" - powiedziała Andżelika Orechwo.

W ubiegłą środę ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik odwiedził dwóch ponad stuletnich, najstarszych żyjących na Białorusi kombatantów Wojska Polskiego. Przed zbliżającym się świętem Wojska Polskiego w towarzystwie innych dyplomatów złożył też kwiaty w miasteczku Wilejka na grobach żołnierzy polskich, którzy zginęli w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, oraz na mogiłach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy zginęli podczas pełnienia służby w latach 1920-1939.

IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.