X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

16 lipca - Ślimakowe Rytmy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 08:00
Audio

I Międzynarodowy Festiwal Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z zaburzeniami słuchu Ślimakowe Rytmy

Maciej Miecznikowski, Johanna Patzold, Grzegorz Wilk, Łukasz Żelechowski, Karol Nowakowski, Weronika Niczyporuk oraz finaliści przesłuchań

Krzesimir Dębski – dyrygent, kierownictwo muzyczne

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Festiwal "Ślimakowe rytmy" to autorski projekt Profesora Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. Celem wydarzenia jest pokazanie światu, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są przeszkodą do profesjonalnego zajmowania się muzyką czy rozwoju talentu wokalnego.

Festiwal pokazał możliwości osób, które po wszczepieniu implantu słuchowego nie tylko bez problemów komunikują się z innymi, lecz także mają słuch muzyczny oraz pasję, która wypełnia ich życie! Dzięki temu śpiewają, komponują, grają na najróżniejszych instrumentach, nagrywają profesjonalne płyty. Są żywym dowodem na to, że dzięki niebywałemu postępowi technologicznemu w nauce i medycynie, nawet poważne zaburzenia słuchu nie muszą być przeszkodą na drodze do kariery muzycznej. Organizując Festiwal, prof. Henryk Skarżyński pragnął pomóc im w realizowaniu muzycznych marzeń i planów, a słyszącej części naszego społeczeństwa chciał udokumentować codzienne osiągnięcia kliniczne.

Dwudniowy Festiwal został organizowany w atrakcyjnej dla odbioru społecznego formie na zasadach konkursu. Z blisko 100 zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów międzynarodowe jury wybrało 14 finalistów z całego świata: Australii, Polski, Węgier, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii oraz Izraela.

Przedział wiekowy uczestników był bardzo szeroki – od 8 do 69 lat. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali swoje umiejętności wokalne a także instrumentalne. Zagrali na tych bardziej znanych instrumentach takich jak: pianino, skrzypce, saksofon i flet, ale też i na bardziej egzotycznych – dudy – instrument dęty z grupy stroikowych. Repertuar wykonywany przez uczestników był bardzo różnorodny począwszy od klasycznego repertuaru, a skończywszy na ciężkich rockowych brzmieniach.

Podczas Koncertu Galowego wraz z uczestnikami Festiwalu wystąpiła grupa gości specjalnych, którzy mają zaburzenia słuchu i którzy profesjonalnie zajmują się muzyką. Wystąpiła znana śpiewaczka z Austrii Johanna Pätzold, która ma wszczepiony implant. Kolejni goście to m.in. Karol Nowakowski – pierwszy w świecie pacjent z dwoma implantami wszczepionymi do pnia mózgu, Maciej Miecznikowski, Grzegorz Wilk oraz Łukasz Żelechowski i Weronika Niczyporuk. Wszyscy goście, którzy zaśpiewali lub zagrali podczas finałowej gali mieli problemy ze słuchem. To jest właśnie ten fenomen, że dziś – po zastosowanym leczeniu, nie przeszkadza im to w graniu, śpiewaniu, a nawet tworzeniu i komponowaniu wielkiej muzyki. Ten Festiwal to miejsce i czas, gdzie muzyka nierozerwalnie łączy się z medycyną. To właśnie medycynie i jej postępowi osoby niesłyszące zawdzięczają możliwość realizowania swoich muzycznych marzeń. Dzięki niej nie mają zamkniętej drogi na scenę muzyczną i w bardzo różny sposób wpływają na współczesny rozwój społeczeństwa.

Zobacz więcej na temat: 2015