X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

21 października - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 08:00
Audio

Antoni Stolpe – Uwertura a-moll
Antonín Dwořák – Koncert fortepianowy g-moll op.33
Franz Schubert – Symfonia nr 4 c-moll Tragiczna

Adam Skoumal - fortepian
Łukasz Borowicz – dyrygent

Studio Koncertowe Polskiego Radia

Tradycyjnie Polska Orkiestra Radiowa zaprezentowała dzieła zapomniane i nieznane. Rozpoczynającą koncert Uwerturę skomponował Antoni Stolpe w 1867 roku,  kompozytor żyjący w Warszawie, w latach 1851 – 1872, pochodził z rodziny muzycznej, syn i wnuk kompozytorów, utalentowany pianista. Niestety bardzo młodo zmarł na gruźlicę.

Koncert fortepianowy g-moll op. 33 Antonína Dvořáka miał premierę w roku 1878. Atrakcyjny dla słuchacza, jest raczej symfonią z fortepianem, niż okazją do wirtuozowskich popisów. Utwór nie epatuje wirtuozerią, kompozytorowi chodziło raczej o spójny obraz całości, niż o przeciwstawienie dwóch aparatów wykonawczych – fortepianu i orkiestry. Stąd krytyk Harold Schonberg nazwał to dzieło „interesującym koncertem fortepianowym bez partii solowej”. Solista to czeski pianista Adam Skoumal, występujący na całym świecie, laureat nagród na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych.

IV Symfonia c-moll (D417), znana też jako Tragiczna, skomponowana została przez Franza Schuberta w kwietniu 1816. Kompozytor ukończył ją rok po III Symfonii, w wieku 19 lat. Utwór wykonano po raz pierwszy 19 listopada 1849 w Lipsku, ponad dwadzieścia lat po śmierci autora. Określenie „tragiczna” zostało dopisane do partytury przez samego kompozytora, już po ukończeniu kompozycji. Nie ma zgodności, co było tego powodem, niemniej symfonia jest jedną z dwóch jego symfonii w tonacji minorowej (druga to VIII Symfonia h-moll Niedokończona)