X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
DwójkaRowicki
Section08
Eksperci o Rowickim
00'40 Józef Kański: to Karajan Wschodniej Europy - Tak określił go pewien publicysta już w latach pięćdziesiątych. Wziąwszy pod uwagę wewnętrzną energię, sugestywność i charyzmę Rowickiego, nie ma w tym przesady - uważa znany krytyk muzyczny.
00'54 Antoni Wit: miał smykałkę do organizowania - W latach 50. potrafił z miejsca skrzyknąć muzyków w Krakowie, by pojechali do Katowic tworzyć zespół od zera - przypomina początki Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia znakomity dyrygent.
01'09 Marian Gołębiowski: nadał kierunek eksportowi polskiej muzyki - Do Japonii zabrał Orkiestrę Filharmonii Narodowej na tournée z polskim repertuarem raz, do USA - 13, a do Niemiec aż 46 razy - wylicza kronikarz warszawskiej orkiestry.
Section09
Mistrzowie Rowickiego
01'49 Od Jachimeckiego nauczyłem się czegoś więcej niż tylko muzyki - On wywodził twórczość z całego dorobku kultury zachodniej, której częścią dzięki niemu się poczułem. Zrozumiałem, że fach to za mało - wspominał Witold Rowicki znakomitego muzykologa i kompozytora.
00'39 Dzięki Malawskiemu nie rozmieniłem talentu na pieniądze - Jako sprawny skrzypek bardzo szybko mogłem zacząć czerpać z fachu spore dochody. Ale Artur Malawski powtarzał: najpierw się naucz - mówił Rowicki o swoim profesorze skrzypiec.
01'30 Rudolf Hindemith pokazał mi, jak komunikować się z orkiestrą - W dwie godziny potrafił zrobić z zespołem to, co innym zajmowało wiele dni. Dla osiągnięcia transcendentnego efektu wystarczy jeden ruch, gest, słowo. Byle konkretne - opowiadał Witold Rowicki.
00'27 Grzegorz Fitelberg nauczył mnie odwagi... - Nie odwagi względem zespołu, lecz wobec muzyki. Umiejętności uczynienia partytury, od Mozarta po współczesność, moją własną - wyjaśnił Rowicki
00'34 Clemens Krauss był rzeczowy i ekspresyjny zarazem - Nie było w historii drugiego dyrygenta o takiej technice, o takich fenomenalnych rękach - podkreślał Witold Rowicki.
Section21