>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji
Mniej więcej w połowie zatoki, kiedy znika z oczu wyraźny zarys Neapolu, a nabiera ostrości półwysep sorrentyński i wieniec wysp, podróż na Capri staje się wycieczką poza granice rzeczywistości – pisał w opowiadaniu "Książę niezłomny" Gustaw Herling-Grudziński.
Capri to na pewno najbardziej znana wyspa w Zatoce Neapolitańskiej, odwiedzana i opiewana przez wielu artystów. W słynnym Grand Hotelu Quisisana, który najpierw powstał jako sanatorium, a jako hotel funkcjonuje od 1861 roku nocowali na przykład pisarze: Ernest Hemingway, Maksym Gorki, Oskar Wilde, Jean Paul Sartre, gwiazdy kina: Grace Kelly, Ingrid Bergman, Clark Gable, Dustin Hofman czy pianista Vladimir Horovitz.
To także wyspa opisywana przez polskich pisarzy na przykład Marię Konopnicką, Kazimierza Przerwę-Tetmajer czy Antoniego Słonimskiego. Ważna była dla mieszkającego w Neapolu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jak wspominała córka pisarza Marta, Capri była miejscem jego istotnego duchowego doświadczenia. Ta wyspa nie przypada natomiast do gustu Józefowi Konradowi Korzeniowskiemu, który nazywał ją błękitnym koszmarem, po którym szaleńczo galopują turyści.
Joseph Conrad narzekał na tłumy na Capri, co powiedziałby dzisiaj? Dlatego w audycji opowiadaliśmy nie tyko o Capri, ale także przybiliśmy do brzegów dwóch innych, nie tak obleganych przez turystów wysp w Zatoce Neapolitańskiej – Ischii i Procidy. Przewodnikiem w tym rejsie był Piotr Kępiński – poeta, krytyk, eseista i autor wydanej właśnie książki "Neapol słodki jak sól", w której także o tych trzech wyspach opowiada.
***
Tytuł audycji: Wyspy szczęśliwe
Prowadzenie: Dorota Gacek
Data emisji: 19.07.2025
Godz. emisji: 12.00
pg