Andrzej Halicki: trzeba odblokować Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 08:02
Kryzys konstytucyjny spowodował to, że pozycja Polski jest bardzo słaba - mówił w "Sygnałach dnia" poseł Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Andrzej Halicki o zamieszaniu wokół Trybunału Konstytucyjnego (Sygnały dnia/Jedynka)
Andrzej Halicki
Andrzej HalickiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Andrzej Halicki powiedział w radiowej Jedynce, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego trzeba jak najszybciej rozwiązać. Poseł Platformy zaznaczył, że spór konstytucyjny źle wpływa na sytuację w kraju. - Nie da się dalej w ten sposób funkcjonować. (…) Ważne jest to, żeby odblokować Trybunał - podkreślił były minister administracji i cyfryzacji w rządzie PO-PSL. Gość "Sygnałów dnia" uważa jednak, że pomimo klinczu konstytucyjnego - orzeczenia TK podejmowane obecnie są wiążące i ważne.

Polityk Platformy Obywatelskiej odniósł się do czwartkowych obrad Sejmu. Posłowie dyskutowali wówczas nad wyborem nowego sędziego TK, który ma zastąpić sędziego Mirosława Granata, któremu kadencja upływa pod koniec kwietnia. Większość sejmowa zagłosowała za kandydaturą Prawa i Sprawiedliwości prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego. - To było forsowanie na siłę. (…) To głosowanie na pewno nie służyło rozwiązaniu kryzysu - powiedział Andrzej Halicki.

Parlamentarzysta Platformy mówił również o rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej Polski. Halicki zapewniał w radiowej Jedynce, że europosłowie PO nie wprowadzali do niej żadnych zapisów. Były minister odniósł się także do doniesień o tym, że swoje poprawki do rezolucji zgłaszał Rafał Trzaskowski.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Michał Rachoń

Gość: Andrzej Halicki (poseł PO)

Data emisji: 18.04.2016

Godzina emisji: 7.15

aj/tj

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 20:15
Sejm wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wynik głosowania wzbudził wątpliwości, opozycja przyjęła go brawami, sądząc, że sędzia nie został wybrany. Wybór Jędrzejewskiego potwierdził jednak marszałek Sejmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: przedstawię swoje propozycje ws. sporu o TK

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 21:40
- Spór o Trybunał Konstytucyjny rozpoczął się w Sejmie i tam musi się zakończyć - uważa prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że przedstawi swoje propozycje w tym zakresie zespołowi ekspertów powołanemu przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
rozwiń zwiń