Paweł Lisiecki: potrzeba prawa, które regulowałoby procedury związane z reprywatyzacją

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 08:45
Komisja reprywatyzacyjna wczoraj rozpatrywała reprywatyzacje nieruchomości przy Łochowskiej 38 w Warszawie. Przesłuchała sześć osób, w tym Zbigniewa Lichockiego, kuratora dawnego własciciela nieruchomości. Sprawę na antenie radiowej Jedynki komentował członek komisji, Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości. 
Audio
  • Paweł Lisiecki o reprywatyzacji Łochowskiej 38 (Sygnały dnia/Jedynka)

W trakcie przesłuchania wyszło na jaw, że świadek pracował wcześniej jako radca prawny. Członek komisji Paweł Lisiecki z PiS przyznał w "Sygnałach dnia", że wszystko wskazuje na to, że część nieruchomości przy Łochowskiej powinna przejść na własność Skarbu Państwa. Zwrot kamienicy zablokował burmistrz Pragi, Wojciech Zabłocki, który powiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji tej nieruchomości. - Burmistrz dzielnicy Praga-Północ z pomocą swoich urzędników w ciągu kilku godzin ustalił, że dana osoba po prostu nie żyje. Powiadomił też prokuraturę i udało się ten zwrot zatrzymać. Warszawski Ratusz w 2011 roku wydał decyzję zwrotową - okazuje się, że ci, którzy byli jej beneficjentami, nie naciskali na ten zwrot, ponieważ sami szukali jeszcze nabywców na tę kamienicę. Dopiero jak znaleźli firmę, która chciała nabyć tę kamienicę, to dopiero wtedy zaczęli naciskać, by przekazać im tę nieruchomość - tłumaczył Lisiecki. 

Poseł zapytany również został o stan prac nad projektem ustawy regulującej kwestie reprywatyzacji. Projekt ustawy przewiduje między innymi propozycję wypłaty rekompensat w gotówce do 20 procent wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji. Ponadto znalazł się w nim zapis o zakazie zwrotów w naturze oraz o braku możliwości zwrotu kamienic z lokatorami. Jak powiedział, obecnie zajmuje się tym rząd. - W tej chwili są prowadzone konsultacje. Zastrzeżenia do projektu miało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Infrastruktury - przyznał polityk, dodając, że ostateczny kształt ustawy może jeszcze ulec zmianom. - Jestem zdania, że ważne jest uchwalenie jakiegoś prawa, które by normowało te procedury związane ze zwrotem nieruchomości, ponieważ to, co mamy do tej pory, to co się działo, czyli dzika reprywatyzacja, z reprywatyzacją nie miało nic wspólnego - mówił Paweł Lisiecki.

Członek komisji ds. reprywatyzacji zapytany był o wysokość kar dla tych, którzy nie stawią się na przesłuchaniu. Ma to związek z przegłosowaniem przez posłów ustawy o działaniu komisji. - Projekt ustawy zakłada nakładanie kar od 10 tysięcy za pierwsze niestawienie, 30 tysięcy złotych za kolejne niestawiennictwa. Tam jest również jeszcze wachlarz kar dla osób, które "czyszczą" kamienice, czyli usuwają lokatorów. To już idzie w setki tysięcy złotych, bo to usuwanie lokatorów dotyczy głównie firm zajmujących się tym procederem. To ma być bardziej dotkliwe dla osób, które to robią - mówił Lisiecki.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paweł Lisiecki (poseł PiS, członek sejmowej komisji ds. reprywatyzacji)

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 7.16

dad/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: zleciłem pięć ekspertyz dot. oszacowania strat Polski podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 14:45
Zleciłem przygotowanie pięciu, kolejnych ekspertyz dot. strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej - powiedział PAP poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). Dodał, że ich celem będzie m.in. oszacowanie strat ludzkich i materialnych oraz utraconego przez Polskę potencjału demograficznego.
rozwiń zwiń