Nieme migotanie przedsionków - projekt NOMED-AF

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 12:43
W województwie mazowieckim ruszył projekt NOMED-AF, którego celem jest opracowanie sytemu pozwalającego wykryć we wczesnej fazie nieme migotanie przedsionków w grupie pacjentów 65+.
Audio
  • Nieme migotanie przedsionków - projekt NOMED-AF (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Csaba Deli/shutterstock.com

Nieme migotanie przedsionków (Atrial Fibrilation - AF) jest jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń rytmu serca, które aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Najbardziej narażone są na nie osoby starsze.

Badanie pozwoli uzyskać dane na temat częstości występowania niemego migotania przedsionków w polskiej populacji i czynnikach ryzyka tej arytmii wśród osób po 65. roku życia, co ma stać się podstawą do opracowania nowych metod leczenia.

Do tej pory w ramach projektu zostało przebadanych losowo wybranych 2300 osób. Mazowsze jest ostatnim z województw, gdzie to badanie będzie prowadzone. Na czym polega uczestnictwo w projekcie? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Urban

Goście: Iza Kęsicka (pielęgniarka), prof. Tomasz Zdrojewski (przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk), Adam Konka (przedstawiciel firmy, która dostarcza sprzęt niezbędny do przeprowadzenia badania)

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 8.40

kk/kh

Zobacz więcej na temat: zdrowie serce
Czytaj także

Choroby układu krążenia przedwczesną przyczyną zgonów. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 11:43
Choroby układu krążenia to zabójca numer jeden na świecie. Każdego roku odpowiada za 17,5 mln przedwczesnych zgonów. Światowa Federacja Serca, inicjator obchodów Światowego Dnia Serca, ostrzega: w 2030 liczba ta wzrośnie do 23 mln.
rozwiń zwiń