Grzegorz Schetyna: będą wspólni kandydaci PO i Nowoczesnej na prezydentów miast

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 08:27
Platforma Obywatelska zamierza w najbliższych wyborach samorządowych w Gdańsku wystartować w koalicji z Nowoczesną. Szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział to na antenie radiowej Jedynki. 
Audio
  • Grzegorz Schetyna o wizycie Angeli Merkel w Polsce i kwestiach reakcji UE na atak na Siergieja Skripala (Jedynka/Sygnały dnia)

Polityka pytano, jak partia zareaguje na fakt, że obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wybrany z list PO, wbrew władzom Platformy ogłosił, iż ponownie ubiega się o to stanowisko. - Na pewno pójdziemy z koalicją z Nowoczesną i na pewno budując scenariusz, który da dobrego kandydata i gwarancję obrony Gdańska przed PiS - powiedział Grzegorz Schetyna. Dodał, że wszystkie strony powinny znaleźć w tej kwestii porozumienie i jest co do tego umiarkowanym optymistą.

W audycji polityk pytany był o stanowisko Polski ws. reakcji na atak na byłego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Jak przyznał Grzegorz Schetyna, powinno ono być tożsame z tym, które zajmie Unia Europejska - Czekałbym z deklaracjami i opiniami publicznymi do czwartkowego spotkania Rady Europejskiej. Tam przewodniczący Donald Tusk wprowadził ten punkt do agendy, więc będzie o tym rozmowa. Tutaj dyplomacja i rozmowa o takich sprawach wymaga ciszy. Nie uważam, że takie decyzje indywidualne, nawet w szlachetnym geście solidarności z Brytyjczykami budowały dobrą pozycję Polski. Aktywność i solidarność to jest dzisiaj potrzebne w reakcji na ten zamach.

Grzegorz Schetyna odniósł się też do kwestii wizyty Angeli Merkel w Polsce i jej spotkań z premierem Mateuszem Morawieckim i kanclerz Angelą Merkel. Jak przyznał, w wystąpieniu kanclerz Angeli Merkel po spotkaniach z polskimi politykami zabrakło konkretów. - Nie słyszałem przekazu np. dotyczącego odbudowy Trójkąta Weimarskiego, chociaż to symboliczne, że w (ubiegły) piątek (Merkel) jest w Paryżu, a w poniedziałek w Warszawie - wyjaśnił.

Na uwagę, że w poniedziałek padły deklaracje o dążeniu do odbudowy i realizacji współpracy w ramach Trójkata Weimarskiego Schetyna odparł, że "to nie kwestia padających zdań, a (...) politycznych decyzji". Przekonywał, że to "nie przez brak aktywności Niemiec nie ma Trójkąta Weimarskiego, tylko tego, że Polska wyprowadziła się z tego projektu i go zamroziła". 

- Wolałbym, żeby ta wizyta była dłuższa, pełniejsza, żeby w agendzie spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim nie trwało 5 minut - mówił. Na uwagę, że spotkanie to trwało ponad godzinę, szef PO podkreślił, że chciałby, aby te relacje były "dobre i jak najlepsze". 

- Niemcy są naszym największym partnerem w Europie, partnerem gospodarczym dla polskich firm. Ale te relacje nie funkcjonują. Polska nie jest dzisiaj centrum decyzji Unii Europejskiej, nie jest partnerem tak ważnym dla polityki europejskiej jak wcześniej. I tego żałuję - powiedział. Zaznaczył, że ocenia to przez pryzmat ośmiu lat w okresie od 2007 do 2015 roku. 

Schetyna oświadczył, że "jeśli nastąpiłaby zmiana tej polityki i sposób naszej aktywności, sposób patrzenia i oceny polskiej polityki, to bym się tylko cieszył, ale tego nie ma". Dodał, że "symbole nie mogą zastąpić faktycznej polityki i faktycznych działań, a ich nie ma; symbole są ważne, jeżeli podpierają, wspierają cały projekt aktywnej polityki zagranicznej"

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Grzegorz Schetyna (przewodniczący Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 7.15

dad/kh

Zapis rozmowy